" Wymagajcie od siebie,
choćby inni od was
nie wymagali "

Jan Paweł II

Szkoła Podstawowa
im. św. Jana Pawła II w Okszowie

Gminny Festiwal Piosenki Niemieckojęzycznej

Uczniowie klasy 8a wzięli udział w Gminnym Festiwalu Piosenki Niemieckojęzycznej" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Stawie. Grzegorz Lech zajął II miejsce śpiewając piosenkę "Du bist der Wahnsinn"- Boys. Oliwia Bejda i Natalia Witkowska wykonały piosenkę "Ich wunsch Dir"- Sarah Connor i zajęły III miejsce.
 Serdecznie gratulujemy! 

Bezpiecznie w czasie wakacji

6 czerwca dzieci z grupy przedszkolnej 0a oraz uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Chełma. Z najmłodszymi uczniami naszej szkoły przeprowadzona została pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Głównym założeniem było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą na terenach wiejskich oraz szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy rolniczej. Pogadankę uatrakcyjnił rysunkowy film edukacyjny pt. "Rodzina Porażków", który w obrazowy sposób ukazał ogrom niebezpieczeństw czyhających na dzieci, które nie przestrzegają zasad wpajanych im przez rodziców, a dotyczących pomocy w pracach rolniczych. Później przedstawiciele KRUS zadawali dzieciom pytania i zachęcili do udziału w konkursie podsumowującym spotkanie: 
I miejsce zajął Bartłomiej Pietryka z klasy 2b i otrzymał plecak 
II miejsce zajął Antoni Steciuk z klasy 3b i otrzymał piórnik 
III miejsce zajął Piotr Biernacki z grypy przedszkolnej 0a i otrzymał puzzle.
Na koniec wszyscy uczniowie uczestniczący w spotkaniu otrzymali kolorowanki.

EKOLOGICZNIE I TURYSTYCZNIE

2 VI 2023.r w Wierzbicy odbył się I Powiatowy Festiwal Piosenki Ekologiczno - Turystycznej "Z Piosenką Przez Świat". W kategorii zespoły wokalne z kl. IV- VI- uczniowie naszej szkoły w składzie: A. Gościniak, S. Lubaś, M. Lubaś A. Gregorowicz, Z. Sobczuk i  Z. Bukowska zajęli I miejsce, zaś zespół wokalny z klas VII - VIII wyśpiewał III miejsce. Byli to: M Malesza,G. Lech i A. Gościniak. 
GRATULUJEMY.

I Gminny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II pod tytułem 
„Życie Karola Wojtyły – Papieża Polaka”

W dniu 9 maja 2023 r. w naszej placówce odbył się I Gminny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II pod tytułem „Życie Karola Wojtyły – Papieża Polaka”. Uczestniczyło w nim 23 uczniów ze wszystkich szkół Gminy Chełm. 
W kategorii klas I-III laureatami zostali: 
I miejsce - Franciszek Błeszczyńki z SP w Okszowie (opiekun p. Anna Gałan) 
II miejsce ex aequo - Gabriela Pastuszak z SP w Uhrze (opiekun p. Alicja Semeniuk) oraz Weronika Misiura z SP w Żółtańcach (opiekun p. Edyta Misura) 
III miejsce - Maja Michalczuk z SP w Okszowie (opiekun p. Anna Gałan). 
W kategorii klas IV-VI nagrodzeni zostali: 
I miejsce - Piotr Dymczyk z SP w Stołpiu (opiekun p. Monika Ciszak) 
II miejsce - Gabriela Szpunar z SP w Strupinie Dużym (opiekun p. Renata Szumiło) 
III miejsce - Emilia Komczyńska w SP w Stołpiu (opiekun p. Monika Ciszak). 
W kategorii klas VII-VIII laureatami zostali: 
I miejsce - Hubert Linkiewicz z SP w Stawie (opiekun p. Rafał Czachorek) 
II miejsce - Nikola Wójtowicz z SP w Okszowie (opiekun p. Anna Gałan) 
III miejsce - Karolina Włodarczyk z SP w Okszowie (opiekun p. Anna Gałan). 
W uroczystym podsumowaniu Konkursu uczestniczyli Pan Wiesław Kociuba - Wójt Gminy Chełm, Pani Jolanta Krop – dyrektor Biura Obsługi Szkół Gminy Chełm, Ksiądz Proboszcz Andrzej Serafińczuk z Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Okszowie, Pani Krystyna Zera – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Okszowie oraz Pan Tadeusz Wolszczak – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Okszowie. Wszyscy uczestnicy Turnieju zostali nagrodzeni książkami ufundowanymi przez Radę Rodziców naszej Szkoły oraz gadżetami przekazanymi przez Urząd Gminy Chełm. Za organizację Konkursu odpowiedzialne były Panie: Ewelina Suszko, Sylwia Wierzbicka – Warchałowska, Anna Gałan.

Warsztaty z wynalazkami Leonarda da Vinci

Nie każdy młody człowiek wie, kim był Leonardo da Vinci, ale wiele osób rozpoznało podczas pokazów, obrazy znanego włoskiego, renesansowego artysty i uczonego, m. in. "Ostatnią wieczerzę", "Mona Lisę", czy "Damę z gronostajem". Dzieci przekonały się, że był on także: rzeźbiarzem, architektem, inżynierem, odkrywcą, matematykiem, anatomem, wynalazcą - prawdziwym „człowiekiem renesansu”.  5 maja uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć najważniejsze wynalazki konstruktora, którego pomysły bardzo wyprzedzały jego epokę, bo projekty Leonarda da Vinci obecne są w naszym życiu na każdym kroku: projekty różnych maszyn, które stały się podstawą współczesnej skrzyni biegów, helikoptera, aparatu lustrzanki, roweru.

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 28 kwietnia 2023r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym dniu zaszczycił nas swoją obecnością  ks. Andrzej Serafińczuk- Proboszcz Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Okszowie. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandaru oraz odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie klas trzecich pod kierunkiem p. M. Pamulskiej i p. D. Włochal przypomnieli atmosferę tamtych czasów przygotowując przedstawienie. Dzieci zatańczyły też poloneza.  Uroczystość  uświetnił wzruszającymi pieśniami o Ojczyźnie zespół wokalny pod kier. p. E. Skiby. Na zakończenie p. dyr. Krystyna Zera podziękowała wszystkim artystom za pełne wzruszenia chwile i prawdziwą lekcję patriotyzmu.

Zajęcia z Focusem

27 kwietnia pierwszaków odwiedził Focus. 3-letni piesek terapeutyczny rasy Australijski Labradoodle. Pies był pod opieką pani Katarzyny Wygiery, terapeutki zajęciowej, dogoterapeuty i behawiorystki zwierząt. Celem zajęć była nauka bezpiecznego zachowania zarówno przy obcych psach, jak i tych, które dzieci już dobrze znają. Dodatkowo uczniowie uczyli się odczytywania emocji oraz zachowań psa, a także cierpliwości i szacunku dla zwierząt. Taka wiedza pomoże dzieciom w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z obcymi psami, a nawet uchroni je przed niebezpiecznym zdarzeniem. Podczas zajęć dzieci uczyły się psiej mowy ciała, aby rozpoznać, kiedy pies jest radosny, zachęca do zabawy, jest zrelaksowany, ale też kiedy jest przestraszony, zdenerwowany czy prosi o to, aby pozwolić mu odpocząć. Poznały podstawowe potrzeby pieska, sposoby ciekawej z nim zabawy oraz dowiedziały się, w jaki sposób psy pomagają ludziom na co dzień. Bardzo emocjonującym i radosnym dla dzieci momentem była możliwość pogłaskania i nakarmienia Focusa, z tej możliwości skorzystali wszyscy uczniowie. Na koniec zajęć dzieci uzupełniały wyklejankę z wizerunkiem Fokusa przygotowaną specjalnie dla uczniów szkoły w Okszowie. Za ciekawe i pouczające zajęcia serdecznie podziękowaliśmy pani Katarzynie oraz bardzo grzecznemu Focusowi.

Światowy Dzień Ziemi

O naszą planetę trzeba dbać, a 22 kwietnia w Światowy Dzień Ziemi, to najlepszy moment, żeby sobie o tym przypomnieć. Ziemia to wspólny dom ludzi zwierząt i roślin. Niestety, nieprzemyślane działania człowieka często niszczą ją, a skutki zanieczyszczeń odczuwają wszyscy mieszkańcy błękitnej planety. W związku z obchodami tego święta, nauczycielki: p. Anna Jaroszek, p. Joanna Tatysiak, p. Anna Lepionka, p. Matra Pamulska oraz p. Dorota Włochal, przygotowały dla uczniów klas I - III konkurencje i zadania sprawdzające wiedzę ekologiczną. Uczniowie z poszczególnych klas, wcześniej przygotowali plakaty oraz hasła propagujące dbanie o środowisko. Każdą klasę reprezentowało czterech uczniów, którzy w pięcioosobowych, mieszanych zespołach, zmierzyli się z kilkoma konkurencjami. Na zakończenie, doceniając zaangażowanie i wiedzę dzieci, nagrodzono wszystkich uczestników.

Z  EKOLOGIĄ  ZA  PAN  BRAT

              17 IV 2023.r.w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dorohusku odbył się I Międzypowiatowy Konkurs Piosenki Przyrodniczej „Tobie Ziemio śpiewam”. W kategorii: zespoły muzyczne z klas IV- VIII uczniowie z naszej szkoły w składzie: O. Bejda,  N. Witkowska, M. Malesza, W. Bochra, M. Lubaś, S. Lubaś,  Z. Bukowska, Z. Sobczuk , A. Nowosad i  A. Szlichtyng wyśpiewali III miejsce. Zespół pracuje pod kierunkiem p. Ewy Skiby. 
GRATULUJEMY!!!

Kartka wielkanocna

Tradycją edukacji wczesnoszkolnej stał się plastyczny konkurs na kartkę wielkanocną, który trwał w tym roku szkolny przez miesiąc marzec. Uczniowie klas 0 – III z entuzjazmem przystąpili do wykonywania prac i w sumie na wystawie zaprezentowano ich ponad 40. Techniki i materiały były przeróżne. Pojawiły się pisanki, koszyczki, zajączki wykonane z papieru, piórek, koralików, pomponów, filcu i bibuły. 23 marca odbyło się podsumowanie konkursu. Jury długo obradowało nad wyborem najpiękniejszych pocztówek. Ostatecznie przyznano tytuł laureata dla 33 uczniów i wyróżniono 11 najbardziej oryginalnych prac. Pani dyrektor Krystyna Zera wraz z organizatorami konkursu, podczas uroczystego apelu wręczyła zwycięskim uczniom nagrody. Wystawa wielkanocnych prac niewątpliwie była „ kopalnią pomysłów”. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy. Nad organizacją i przeprowadzeniem konkursu czuwała wychowawczynie klas I-III.

Zdrowe, pomysłowe i kolorowe

Po co najczęściej i najchętniej sięgamy, gdy jesteśmy głodni? Odpowiedź jest prosta, jak właśnie - kanapki, najbardziej popularne i najprostsze do wykonania, zarówno przez młodszych, jak i dorosłych. Uczniowie klasy 2b, w ramach realizacji "Programu dla szkół", "wyczarowali" 17 marca niesamowite pyszności, które zachwycały również pomysłowością. Szkolne pichcenie przyniosło dzieciom wiele radości oraz smakowite i zdrowe drugie śniadanie.  

Wyjście do kina

10 marca uczniowie klasy 6 uczestniczyli w wyjściu do kina na film „Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka”. Po zakończonym seansie udaliśmy się na pizzę. To byl bardzo udany dzień.

Spotkanie z przedstawicielem Polskiego Związku Niewidomych w Chełmie

9 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły z kl. I, kl. III a i kl. III b w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi oraz celem uatrakcyjnienia zajęć ,, Jak odbieramy informacje?” mieli możliwość spotkania z członkiem Polskiego Związku Niewidomych w Chełmie p. Edytą Jęczeń. Uczniowie przekonali się, że dziecko niepełnosprawne także odbiera informacje, poznaje prawdziwy świat i może w nim w pełni uczestniczyć. Pani Edyta opowiadała dzieciom jak osoby niewidome oraz słabo widzące radzą sobie w codziennym życiu. Uczyła pisać i czytać językiem Braille’a, prezentowała przedmioty oraz pomoce naukowe dzięki, którym dzieci z utratą wzroku zdobywają wiedzę, pokazała również w jaki sposób korzystają z wynalazków techniki. Każdy uczeń mógł spróbować np. jak posługiwać się białą, teleskopową laską, rysikiem, tabliczką brajlowską, mówiącym kalkulatorem, zegarkiem. Uczniowie posługiwali się też nawlekaczem do igieł, zobaczyli tester kolorów, przymiary do rozpoznawania nominałów banknotów, kasetki na bilon, obrajlowione miarki, wskaźnik poziomu cieczy, który wydaje dźwięk gdy naczynie jest już pełne. Podsumowując należy stwierdzić, że dzięki takim spotkaniom uczniowie nie tylko poszerzają swoją wiedzę, ale również uczą się właściwych postaw np. akceptacji osób niepełnosprawnych, co jest niewątpliwie istotne w ich przyszłym, dorosłym życiu.  

Dzień Kobiet w naszej szkole

W środę 8 marca 2023 r. uczniowie klas I-III radośnie obchodzili wyjątkowe święto  Dzień Kobiet, które było okazją do miłych spotkań czy gestów. W naszej szkole zawsze staramy się pamiętać o tym dniu i okazywać wszystkim wokół Paniom i koleżankom naszą wdzięczność. W tym roku było podobnie. Z tej okazji chłopcy składali nauczycielkom i koleżankom z klasy życzenia oraz wręczali małym kobietkom miłe niespodzianki. Dzień ten był dla wszystkich – wesoły i miły. Szczególne podziękowania kierujemy do przedstawicieli Klasowych Rad Rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowanie tak miłego dniai sprawili, że wszystkie kobietki małe i duże czuły się wyjątkowo. 

Pamiętamy...

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie z klasy 6 oraz 4 , w krótkim montażu słowno-muzycznym oddali hołd bohaterom.

Na ludowo

1 III 2023r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie odbyła się VI Powiatowa Impreza Folklorystyczna organizowana pod hasłem „Z tej Ziemi się wywodzę, ta Ziemia sercu memu bliska…” W Konkursie Recytatorskim Poezji Regionalnej Ziemi Chełmskiej wyróżnienia zdobyły: Oliwia Bejda i Natalia Witkowska. Obie uczennice przygotowała p. Anna Popek. W konkursie Piosenki Ludowej I miejsce wyśpiewały: Weronika Bochra, Natalia Witkowska, Oliwia Bejda i Magdalena Malesza. Zespół pracuje pod kierunkiem p. Ewy Skiby.

Walentynki

Walentynki obchodzone są w wielu krajach na świecie, również w Polsce, a więc i w naszej szkole.Samorząd Klas Młodszych (op. p. M. Pamulska i p. D. Włochal)  postarał się, żeby był to miły dzień dla każdego z nas, dzień uśmiechów, ciepłych słów i gestów. Jak świętowaliśmy? Przez cały tydzień poprzedzający Walentynkitrwałna terenie naszej szkoły konkurs. Uczniowie kl. I-III wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzynki kartki do przyjaciela, zawierające ilustracje wspólnych zabaw, zajęć wraz z krótkim uzasadnieniem dlaczego dana osoba zasługuje na miano ,,przyjaciela”. 14 lutego najciekawsze prace zostały nagrodzone, co było miłym akcentem zarówno dla nadawcy kartki, jak i odbiorcy. 

Zabawa choinkowa w Okszowie  

Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi uwielbiają zabawę, a świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie, bal choinkowy! To dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszej szkole odbył się 2 lutego.  Uczniowie bawili się w rytm muzyki przygotowanej przez Takiego Wodzireja, który zapewnił wiele atrakcji i doskonałą zabawę. Ten dzień dostarczył wszystkim uczniom wielu przeżyć i radości. Dnia 02. 02. 23 r. dzieci przedszkolne oraz uczniowie kl. I –III i kl. IV-VIII uczestniczyli w zabawie choinkowej, którą oficjalnie otworzyła p. dyr. Krystyna Zera.  Wszyscy uczestnicy z oddziałów przedszkolnych i klas młodszych, dzięki pomocy rodziców, mieli możliwość zaprezentowania się w pięknych strojach. W tym dniu rodzice zadbali też o słodki poczęstunek. Uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami chętnie brali udział w zabawach tanecznych oraz konkursach, które prowadzone były przez wodzireja.  Uroku zabawom dodał niewątpliwie odpowiedni wystrój sali, przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Bal karnawałowy był okazją do wyśmienitej zabawy, która dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele radości i miłych wrażeń.  

Podsumowanie konkursów zorganizowanych przez SU

31 stycznia w Szkole Podstawowej w Okszowie odbyło się podsumowanie konkursów zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski. W konkursie indywidualnym nagrodzono uczniów o najwyższej frekwencji w I półroczu r. szk. 2022/2023. 100% frekwencji uzyskali:   Zofia Włodarczyk- kl. 1, Miłosz Pleskot- kl. 1, Gabriela Połajdowicz- kl. II b. 
Bardzo wysoką frekwencję uzyskali:  Szymon Hałaj- kl. 3 a, Marcelina Kaczorowska – kl. 3 a, Karol Sachadel- kl. 3 a, Oliwia Nafalska-kl. 3b, Antoni Kosiniec- kl. 3b, Julia Drzazgowska- kl. 3 b, Agata Bochen- kl. 2 a, Jagoda Sosińska- kl. 2a, Nikola Górska- kl. 2 b, Nikola Zalichta- kl.1, Wiktoria Jaroszyńska- kl. 1. 
Klasy o najwyższej frekwencji to: II a, I oraz III a.  
W konkursie na najładniejszą salę lekcyjną SU nagrodził wszystkie oddziały, ponieważ każdy zespół dbał o estetykę sali, aktualizował gazetki i dbał o wystrój klasy. 
Gratulujemy!             

31 FINAŁ WOŚP

Już po raz kolejny Nasza Szkoła wzięła udział w Wielkim Finale WOŚP. Z Naszej szkoły kwestowało 28 wolontariuszy, dzięki czemu udało nam się uzbierać pokaźną kwotę ponad 9 tys., które zasiliło konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy!

Konkurs na kartkę bożonarodzeniową

    Konkurs na kartkę bożonarodzeniową stał się już tradycją i na stałe zagościł w kalendarzu szkolnych uroczystości. W konkursie wzięły udział 63 osoby z klas I - III. I miejsce Lena Łukaszczuk ( kl. I), Milena Kubiak ( kl.IIa), Nikola Górska ( kl.II b), Marcelina Kaczorowska ( kl. IIIa), Julia Drzazgowska ( kl. IIIb). II miejsce Antoni Błeszyńsku ( kl. I), Miłosz Kosiniec (kl. IIa), Franciszek Błeszyński (kl. llb),Ada Burak ( kl. IIIa), Oliwia Nafalska (kl. lllb). III miejsce Antoni Kuchta (kl. I), Albert Łukaszczuk( kl. IIa), Maja Polakowska ( kl. II b), Szymon Hałaj ( kl. llla), Maja Dolińska ( kl. IIIb).
Cieszymy się, że szkolny konkurs cieszy się tak dużym zainteresowaniem! To bez wątpienia okazja do zaprezentowania swoich plastycznych umiejętności oraz pomysłowości. 
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

„Uśmiechnięta twarz to piękna twarz. Uśmiechnięte serce to szczęśliwe serce.” 
Dr T.P. Chia

Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Okszowie włączyła się w akcję charytatywną zorganizowaną z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. Tym razem zebrane słodycze, artykuły szkolne, zabawki i kosmetyki trafiły do Domu Małego Dziecka w Chełmie oraz do Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.   Dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję! Dostarczone upominki z pewnością wywołały wiele radości.

Jasełka 

Boże Narodzenie to niezwykły czas, wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi oraz milsi. Zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku, wystawili jasełka bożonarodzeniowe. Tym razem scenki z dnia narodzin Jezusa Chrystusa przedstawili uczniowie kl. 2a oraz 2b. Występowi towarzyszyły piękne kolędy w wykonaniu Zespołu wokalnego, efektowne stroje i dekoracje.

Wizyta w manufakturze bombek

W grudniu uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Okszowie odwiedzili Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Świąteczna bombka swoją karierę rozpoczęła w połowie XIX wieku w mieście Lauscha, na południu Niemiec. Do dziś zdobi drzewka w naszych domach. Dzieci podczas wizyty w manufakturze tych ozdób miały okazję poznać historię bombki, zgłębiły tajniki ich powstawania, a także ozdabiania. Własnoręcznie udekorowały bombki, które z pewnością będą cenną pamiątką wizyty w muzeum. Następnym odwiedzonym miejscem była zbrojownia w Sandomierzu. Mieści się w gotyckich wnętrzach kamienicy, znajdują się w niej bogate zbiory należące do Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Uczniowie doświadczyli żywej lekcji historii, obejrzeli miecze, łuki, szable. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła im możliwość przymierzania zbroi, a nawet robienia sobie w nich pamiątkowych zdjęć.

Piechotą po zdrowie

W miesiącach od października do grudnia chętne osoby brały udział w rajdach organizowanych we współpracy z PTTK Chełm: 
60 RAJD „PARASOLOWY” 
XVIII RAJD „ŚLADAMI POWSTANIA STYCZNIOWEGO” 
XXXVII RAJD MIKOŁAJKOWY.
Uczniowie poznawali walory krajoznawcze okolic Chełma, zabytki historyczne związane z naszym regionem, podziwiali uroki jesiennej i zimowej aury. Dzięki aktywnej turystyce połączonej ze zdrowym spędzaniem wolnego czasu zdobywali punkty do odznak PTTK.    
Agnieszka Dyńska

Mikołajki

"Mikołaju, Mikołaju, przybądź z dalekiego kraju. 
Grzeczne dzieci cię witają, a niegrzeczne przepraszają." 
Dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Okszowie zasłużyły na wizytę Mikołaja. 6 grudnia zapukał do drzwi klas i wręczył prezenty. Wywołał wiele uśmiechów na twarzach uczniów i ogromną radość. 
Zapraszamy za rok!     

Andrzejkowe wróżby w klasach I - III

25 listopada obfitował w zabawy, tańce i wróżby. Najmłodszych odwiedziły tajemnicze wróżki, pani Mikołajowa na czele z Gandalfem. Wywróżyli uczniom zawody, którymi będą trudnić się w przyszłości, a nawet imię "drugiej połowy". Dzieci z niecierpliwością czekały na to, który z butów jako pierwszy przekroczy próg. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka i szerokie uśmiechy.

"Nic nie tracisz, kiedy dzielisz się z innymi"

Na przełomie października i listopada w SP w Okszowie odbyła się zbiórka żywności dla mieszkańców Schroniska im. Św. Brata Alberta w Chełmie. W akcję chętnie włączyła się cała społeczność uczniowska, przynosząc płody rolne, suchy prowiant oraz różnego rodzaju przetwory. Opiekunowie SKW składają podziękowania za udział w akcji. 

Bezpieczni uczniowie

21 listopada odbyło się spotkanie uczniów kl. I- III SP w Okszowie z pracownikami Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. Funkcjonariusze poruszyli tematy dotyczące zasad bezpieczeństwa oraz chętnie odpowiedzieli na wszelkie pytania zadane przez dzieci. 

Legionowe śpiewanie

18.11.2022r. w Szkole Podstawowej w Źmudzi odbył się XIX Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej. Wyróżnienie w kategorii zespoły z kl. IV – VI wyśpiewał Zespół Wokalny z Okszowa w składzie: A. Nowosad, Z. Bukowska, A. Gregorowicz, Z. Sobczuk, W. Bochra, A. Gościniak, M. Lubaś, S. Lubaś i A. Szlichtyng. Wśród zespołów z kl. VII – VIII I miejsce zajęli: O. Bejda, G. Lech, M. Malesza i N. Witkowska. Oba zespoły przygotowała p. Ewa Skiba.

Z wizytą w kosmosie

7 listopada uczniowie przedszkola oraz klas 1-8 Szkoły Podstawowej w Okszowie mieli okazję wybrać się w niesamowitą podróż! Dzięki wizycie Mobilnego Planetarium odwiedzili najdalsze zakamarki kosmosu. Uczestnikom pokazu w przystępny i ciekawy sposób zostały wyjaśnione niezwykłe zjawiska zachodzące w odległych galaktykach i przyrodzie.

Zielniki klasy 3b 

Uczniowie klasy III b otrzymali zadanie do wykonania: zebrać i oznaczyć liście drzew i krzewów. Liście należało wysuszyć i wykonać z nich zielnik. Wykonanie zielnika miało na celu nabycie umiejętności rozpoznawania rodzajów i gatunków drzew i krzewów. Trzeba przyznać, że uczniowie bardzo starannie i oryginalnie je wykonali.  
Brawo klasa III b!

Pamiętamy 

26 i 27 października uczniowie kl. I, II a, II b, III a i III b Szkoły Podstawowej w Okszowie, jak co roku, odwiedzili  miejsce pamięci narodowej. Stalag 319 był jednym z największych obozów na ziemiach polskich. Składał się z trzech podobozów w samym  Chełmie. Uczniowie udali się do jednego z nich - położonego przy al. Przyjaźni. Opiekunowie odczytali napis na tablicy pamiątkowej, wszyscy wspólnie oddali hołd ofiarom barbarzyńskiej zbrodni dokonanej przez hitlerowców w obozie jenieckim w latach 1941-1944. Dzieci zapaliły znicze oraz uczciły minutą ciszy pamięć poległych.

Sposób uczniów z klasy 2b na warzywa i owoce

Czy warzywa i owoce można polubić? Oczywiście, szczególnie wówczas, gdy podane są w tak pomysłowej i zabawnej formie. Uczniowie klasy 2b, w ramach realizacji "Programu dla szkół", udowodnili, że bardzo lubią owoce i warzywa oraz potrafią "wyczarować" z nich ciekawe stworki. Smacznego.

„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. 
Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, 
lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. 
To najlepszy start w nowy dzień.”

Klasa 2a promuje zdrowy styl życia. 7 października zorganizowaliśmy w klasie wspólne, zdrowe śniadanie. Uczniowie tworzyli kolorowe kanapki z przyniesionych domowych produktów, które przygotowali im rodzice. Dzieci mogły skosztować świeżo upieczonego chleba, który upiekła mama Milenki, pieczonego mięsa przez mamę Zuzi, oraz smakołyków z ogródka mamy Mikołaja. Każdy smakosz zdrowej żywności przyniósł produkty, które nie zawierały ulepszaczy żywności. Powstałe kanapki były zdrowe, kolorowe, smaczne i pożywne, a swoim wyglądem przypominały kolorowe buźki, myszki czy statki.  Zachęcamy wszystkich do spożywania zdrowych posiłków.

Okszów Biega(ł) dla Niepodległej

Uczniowie Szkolnego Klubu Sportowego Okszów Biega uczestniczyli dnia 1 października 2022 w biegach "Biegniemy dla Naszej Niepodległej' w ramach Światowego Dnia Marszu 'TAFISA' zorganizowanych przez chełmskie i wojewódzkie TKKF. Reprezentanci naszej szkoły uzyskali następujące lokaty w biegach indywidualnych: 
– kat. wiek przedszkolny (50m): 2m. Oliwia Sereda, 6m. Antonina Bejda, 7m. Wanessa Wierzchoń, 
– kat. kl. 1 (100m dz): 4m. Zosia Włodarczyk, 
– kat. kl. 2 (100m dz): 5m. Julia Wójtowicz, 
– kat. kl. 3 (200m dz): 3 m. Oliwia Suprewicz, 5m. Maja Dolińska, 7m. Maja Michalczuk 
– kat. kl. 3 (200m chł): 2m. Michał Piotrowski, 3m. Jakub Łobejko, 
– kat. kl. 4 (300m chł): 2m. Kacper Stachniuk 
– kat. kl. 5-6 (400m dz): 2m. Weronika Bochra, 3m. Julia Zuzańska
– kat. kl. 5-6 (400m chł): 1m. Jakub Kowalczuk, 2m. Janek Łobejko, 5m. Gracjan Łobaczuk 
– kat. kl. 7-8 (600m dz): 2m. Oliwia Bejda, 3m. Julia Sereda, 4m. Nikola Wójtowicz, 
– kat. szkoły średnie (800m dz): 1m. Klaudia Stachniuk (absolwentka SP w Okszowie – obecnie 2LO), 2m. Karolina Bochra (absolwentka SP w Okszowie – obecnie 2LO), 
– kat. open mężczyzn: 1m. p. Paweł Bochra (Okszów Biega), 2m. p. Marcin Stachniuk (Okszów Biega) 
– sztafety rodzinne (3x100m): 1m. rodzina Stachniuków, 2m. rodzina Bochrów, 3m. rodzina Łobejków 
Gratulujemy wszystkim osiągniętych wyników i promocji aktywnego stylu życia!

Do naszych drzwi zapukała już Pani Jesień. 

Do naszych drzwi zapukała już Pani Jesień. Przyniosła ze sobą niezwykłe dary: wielobarwne liście, szyszki, czerwoną jarzębinę i kasztany. To właśnie z nich uczniowie kl. 3 a wyczarowali nietypowe ludziki.

Okszów Biega i pomaga

  24 września, po trzech latach przerwy, do dwunastu miast Polski powróciły wspaniałe emocje związane z 6. PKO Biegiem Charytatywnym. W wydarzeniu wzięło udział prawie 5 500 uczestników. W Biłgoraju nie mogło tam zabraknąć naszych biegaczy ze Szkolnego Klubu Sportowego Okszów Biega. 5-osobowe sztafety przez godzinę starały się pokonać jak największą liczbę okrążeń. Z wielkim zaangażowaniem rywalizowała sztafeta składająca się z rodziców, uczniów i nauczycieli naszej szkoły: drużyna Okszów Biega w składzie: p. Iwona Grzeluk, p. Zbigniew Malesza, p. Wiesław Grzywaczewski, Mateusz Grzeluk, p. Paweł Bochra wywalczyła 7 miejsce w kategorii drużyn mieszanych.   Po biegu głównym odbył się PKO Bieg Charytatywny Młodych, w którym wystartowali młodzi biegacze naszej szkoły, pokonując w zależności od wieku dystanse: 100, 200 lub 400 metrów: Adam Jaroszyński, Mateusz Grzeluk, Weronika Bochra, Karol Biernacki, Oliwia Bejda, Kamil Włodarczyk, Antonina Bejda, Magdalena Malesza, Gabrysia Grzeluk, Karolina Włodarczyk.   Aktywność uczestników 6. PKO Biegu Charytatywnego została przeliczona na cel charytatywny – pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla potrzebujących dzieci w 12 województwach, w których odbyły się biegi. Środki zostały przekazane przez Fundację PKO Banku Polskiego.

Młodzi biegacze z SKS Okszów Biega w miniGrand Prix Lublina

  Za nami pierwszy w tym roku szkolnym bieg dla dzieci i młodzieży z cyklu „Przez metry po kilometry”, który odbył się 18 września 2022 r. w Lublinie. Zawodnicy z województwa lubelskiego rywalizowali na dystansach od 50m. do 1000m ze startem i metą na terenie Parku Trampolin Mania Skakania ul. Krochmalna 13i. Deszczowa pogoda nie odstraszyła młodych biegaczy Szkolnego Klubu Sportowego Okszów Biega działającego przy Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Okszowie. W swoim debiucie na dystansie 600m chłopców, po zaciętym finiszu 1 miejsce wywalczył w Adam Jaroszyński. Na dystansie 300m chłopców, swoją bardzo dobrą formę w tym sezonie miniGrand Prix Lublina potwierdził Jakub Kowalczuk zdobywając 2 miejsce. W tej samej kategorii na 16 pozycji uplasował się Kamil Włodarczyk, a w kategorii dziewcząt 7 miejsce zajęła Weronika Bochra. Na nieco krótszym dystansie 200m chłopców 5 miejsce wywalczył Szymon Hałaj, a na 11 pozycji linię mety przekroczył Michał Piotrowski. Dystans 100m dziewcząt plasując się na 7 miejscu ukończyła Zosia Włodarczyk. Tuż za podium na dystansie 50m chłopców przybiegł Miłosz Hałaj uzyskując 4 miejsce. Gratulujemy wszystkim młodym biegaczom zaangażowania i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

W poszukiwaniu jesieni

Jak widać, jesień też może być ulubioną porą roku. Udowodnili to uczniowie z klasy 2b. Korzystając ze słonecznego dnia  wybraliśmy się na spacer wokół szkoły, aby podziwiać piękno przyrody, odkrywać jej sekrety oraz obserwować zmiany zachodzące jesienią. Zbieraliśmy „jesienne skarby”, czyli liście i kasztany, a po powrocie umieściliśmy je w naszym klasowym kąciku przyrody.  
Później zrobimy z nich ozdoby.

Dzieci zbierały śmieci, czyli udział w akcji  "Sprzątanie świata"

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Okszowie wzięli udział w 29 finale Ogólnopolskiej Ekologicznej Akcji "Sprzątanie świata". Pierwsza taka inicjatywa w Polsce miała miejsce w 1994 roku. Edukacja ekologiczna przyczyniła się do wzrostu świadomości o zagrożeniu, jakie niesie za sobą zaśmiecanie planety oraz kształtuje pozytywne postawy. Wspólnie zadbajmy o piękno lasów, łąk i otaczającego nas świata.

Spotkanie ze Strażą Pożarną 

 14 IX 2022 roku, uczniowie klasy 1 obejrzeli wyposażenie wozu strażackiego. Funkcjonariusze opowiedzieli o swojej pracy, chętnie odpowiadali na pytania dzieci. Dużą atrakcją było zwiedzanie wozu i zasiadanie w fotelu kierowcy. Pierwszoklasistom bardzo podobał się zawód strażaka.

Ślubowanie uczniów z pierwszej klasy

Uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów, to bardzo ważne wydarzenie w życiu szkoły. W Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Okszowie odbyła się ona już 1 września 2022r. Podczas ceremonii pierwszoklasiści w obecności dyrekcji szkoły, wychowawcy, nauczycieli oraz swoich rodziców, złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie pani dyrektor Krystyna Zera symbolicznym ołówkiem dokonała aktu pasowania na ucznia. Po pasowaniu, dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły i stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Podczas następnego punktu - części artystycznej, pierwszaki zaprezentowały swoje talenty wokalne i  recytatorskie, wzbudzając aplauz wśród zgromadzonej publiczności. Po występach dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast rodzice ofiarowali swoim pociechom kuferki dydaktyczne. Na zakończenie pani dyrektor złożyła pierwszakom życzenia satysfakcji z codziennej podróży w ciekawy świat nauki, samych piątek i szóstek oraz niezapomnianych szkolnych przyjaźni. Uroczystość przygotowały: wychowawczyni klasy pierwszej p. Anna Jaroszek i nauczycielka muzyki p. Ewa Skiba z pomocą rodziców.