" Wymagajcie od siebie,
choćby inni od was
nie wymagali "

Jan Paweł II

Szkoła Podstawowa
im. św. Jana Pawła II w Okszowie

Zakończenie roku przedszkolnego u Zuchów

Zakończenie roku przedszkolnego
 u Muchomorków

Skąd się bierze prąd?

  Pod takim hasłem w dniu 13.06.2022r. przedszkolaki z grupy „ Muchomorki” uczestniczyły w spotkaniu  z elektrykiem. Uważne słuchając dzieci mogły się dowiedzieć wiele o zasadach powstawania i działania prądu elektrycznego i podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń elektrycznych. Poszerzyły swoją wiedzę o nowe informacje odnośnie urządzeń działających na prąd, na baterie, w tym także słoneczne. Poznały najważniejsze zasady oszczędzania energii. Dziękujemy panu Zbigniewowi Babczyńskiemu za miłe i pełne ciekawych informacji spotkanie.

Święta Majowe

 Aby uczcić Majowe Święta, przedszkolaki z grupy Muchomorki przystrojone w wianuszki oraz kotyliony, przeszły ulicami naszej miejscowości z biało – czerwonymi chorągiewkami. Nasi goście - dzieci z Ukrainy niosły także chorągiewki w narodowych barwach Ukrainy. Dzieci mogły zobaczyć biało – czerwone flagi na domach mieszkańców Okszowa oraz na budynkach użyteczności publicznej.  

Święta Majowe u Zuchów 

   ,,PLUSZAK ZA KONSERWĘ '' 

Akcja charytatywna na rzecz pomocy potrzebującym w Ukrainie organizowana przy współudziale Rady Rodziców oraz Chełmskiego Centrum Pomocy Humanitarnej miała szeroki oddźwięk w naszym przedszkolu. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się po raz kolejny w zbiórkę żywności dla naszych sąsiadów.   

Dzień Ziemi u Motylków 

Dzień Ziemi i pokaz Eko-Mody w grupie Zuchów

               Z okazji Światowego Dnia Ziemi w grupie Zuchów odbył się Ekologiczny pokaz mody, który był podsumowanie kilkudniowych rozmów na temat ochrony Ziemi. Najstarsza grupa przedszkolaków  wraz z rodzicami wykazując się ogromną kreatywnością wykonała eko-kreacje z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu. Każda kreacja zasługiwała na wyróżnienie w konkursie. Przedszkolaki doskonale sprawdziły się w roli eko- modeli i modelek. Za udział w konkursie wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody. To była świetna zabawa, dzieci udowodniły że moda i ekologia mogą iść razem w parze. Gratulujemy pomysłowości i oryginalności młodym projektantom mody.   

Dzień Ziemi u Muchomorków

W ramach obchodów Dnia Ziemi, grupa Muchomorki pięknie posprzątała plac zabaw segregując odpady, które można powtórnie wykorzystać. Następnie             z wymalowanymi tablicami udaliśmy się na Eko-happening maszerując i skandując hasła oraz rymowanki dotyczące ochrony przyrody, segregacji odpadów i oszczędzania wody. Hasła miały zachęcić mieszkańców Okszowa  do ochrony środowiska oraz najbliższego otoczenia.  Na trawniku przed budynkiem oddziału przedszkolnego dzieci wbiły tabliczki z napisami „Szanuj zieleń” oraz posadziły pelargonie i bratki w skrzynkach ustawiając je  na parapetach okiennych. 

Wiosenne Ogródki

W grupie Muchomorki  pojawił się wiosenny kącik -  zielony ogródek, w którym dzieci założyły hodowlę rozmaitych roślin. Podczas wielu zajęć przyrodniczych dzieci sadzą, sieją, a potem obserwują wzrost roślin. Poznają czynniki potrzebne do ich rozwoju, wyciągają wnioski ze swoich obserwacji. Możliwość codziennego kontaktu i obserwacji założonych hodowli uczy także odpowiedzialności w dbaniu o rośliny.

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych 

Dzień Marchewki 

04 kwietnia 2022 roku w grupie Motylki w Oddziale Przedszkolnym w Okszowie odbył się dzień wyjątkowy, bo pomarańczowy, marchewkowy, zdrowy i witaminowy.W tym dniu dzieci przyszłym do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki. Ten dzień wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście  marchewkowymi, chrupaniem surowych marchewek, piciem marchewkowego soku, a także degustacją marchewkowego ciasta. Wszyscy świetnie się bawili i marchewkę polubili.   

Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu

21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały nadejście Wiosny. Dzieci radośnie wędrowały w wiosennym korowodzie z Marzanną na czele, którą następnie polewały wodą śpiewając Marzanno, Marzanno Ty  zimowa panno Ciebie żegnamy, Wiosnę witamy. Atrakcji tego dnia było wiele. Dzieci miały okazję wykazać się  wiedzą na temat Wiosny rozwiązując przeróżne zadania
 i zagadki. Szukaliśmy Wiosny na łące i w dziupli drzewa a ona była na promyku słońca. Przyszła do nas z dalekiej podróży. 
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki, witały ją także wszystkie przedszkolaki.

Dzień  Kobiet

Dla mamy, pani, dla dziewczynek, w domu, w przedszkolu, na wycieczce. Każdego dnia dobry uczynek - to jest od chłopców upominek…
8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Dzień Kobiet obchodzony jest na świecie od ponad wieku. Tego dnia wszyscy chłopcy sprawiają radość kobietom, 
zarówno dużym jak i małym. W naszym przedszkolu chłopcy z wielką elegancją złożyli swoim koleżankom i paniom najserdeczniejsze życzenia
 i wręczyli drobne upominki oraz kwiaty.
 Święto Kobiet to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.
 Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

  Przedszkolna akcja pomocy uchodźcom z Ukrainy  

               Wszystkie dzieci  z naszego oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi rodzicami, przyjaciółmi, opiekunami grup, pracownikami placówki  oraz  z Panią dyrektor na czele włączają się do niesienia pomocy pogrążonej w wojnie Ukrainie. Dziękujemy  za ogromny odzew wszystkim niosącym pomoc.  W  sposób szczególny dziękujemy p. Mirosławowi Wieczorkowi,
 p. Monice Wieczorek,
 p. Adrianowi Hałaj, p. Angelice Wójcik-Hałaj,
 p. Szymonowi, p. Natalii Kozłowskiej,
 p. Justynie Kubiak, p. Pauli Basaj, p. Barbarze Polakowskiej, p. Maryli Labbe, p. Agnieszce Bejdzie, p. Malwinie Wierzchoń, p. Dianie Pamulskiej i wszystkim przyjaciołom naszej małej społeczności przedszkolnej.   Bez Waszej pomocy , zaangażowania, dyspozycyjności  byłoby to niemożliwe.  Zebrane dary zostały przekazane do Pensjonatu Ania w Okszowie, Świetlicy w Srebrzyszczu, Centrum Kultury 
i Bibliotek  w Okszowie oraz do Hotelu Duet
 w Chełmie. 
                                                                                                                                                                                         Dziękujemy JESTEŚCIE WIELCY!!!  

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  30 finał  w przedszkolu wspólnie zebraliśmy 384,06 zł i 1,35 €.

Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe i wyczekiwane święto. Zawsze  szczególnie hucznie obchodzone w przedszkolu.  Niestety tym razem  w dobie pandemii obchody tego dnia  wyglądały nieco inaczej.  Wszystkie dzieci pod okiem swoich pań przygotowywały upominki, życzenia  oraz piosenki.  Zuchy podczas zajęć artystycznych z panią Ewą przygotowały koncert w wersji on-line. Tego dnia zamiast na widowni Babcie i Dziadziusiowie zasiedli  przed ekranem komputerów. Koncert bardzo się podobał o czym świadczyły liczne komentarze i podziękowania oprawione serduszkami wdzięczności. 

Laureaci Plastycznych Konkursów Pozaszkolnych 

Gminny Konkurs  im. Pauliny Hołyszowej - Wiktoria Jaroszyńska II miejsce   
Konkurs plastyczny ,, Aktywna jesień z dala od nałogów'' -  Gabriela Głos III miejsce          
Konkurs plastyczny Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych -,, Kartka Świąteczna- przyrodą malowana'' - Laureatka Oliwia Sereda  
Konkurs plastyczny LSCDN w Chełmie oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Chełmie ,,Jesienny las'' - Laureatka  Wiktoria Jaroszyńska 

Dbamy o ptaki zimą

Dzieci z  oddziału przedszkolnego  w Okszowie, sezon dokarmiania ptaków rozpoczęły w styczniu. Karmniki pełniące rolę ptasiej stołówki zostały umieszczone w zacisznym miejscu oraz na parapetach okiennych. Podczas zajęć przedszkolaki samodzielnie przygotowały mieszankę różnych zbóż, ziaren słonecznika oraz różnych rodzajów suszonych owoców, a dla sikorek słoninkę. Gdy nastąpiła zmiana pogody, wtedy nasi skrzydlaci przyjaciele często korzystają  z naszej jadłodajni. Obserwujemy je przez okna! Takie działania niosą ze sobą wspaniały walor edukacyjny dla naszych pociech, uczą odpowiedzialności, dbania o środowisko naturalne, dają możliwość obserwacji, ale także satysfakcję i wiele radości.  Do akcji dokarmiania ptaków czynnie włączyli się rodzice, którzy wspólnie z dziećmi wykonali  karmniki oraz przynoszą  systematycznie smakołyki dla naszych latających przyjaciół.  Dokarmiajmy ptaki zimą, a one odwdzięczą się wiosną i latem!

Dzień Pizzy

17 stycznia obchodzimy Światowy dzień Pizzy. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania: wakowanie ciasta, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do piekarnika, aby się upiec. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Zapach unosił się po całym przedszkolu, a włoski przysmak przygotowany przez dzieci smakował wyśmienicie! 

Kolędowanie u Zuchów 

 Święta Bożego Narodzenia to czas na który czekają wszyscy a szczególnie dzieci. W przedszkolu okres przedświąteczny to czas przekazywania dzieciom tradycji i obyczajów bożonarodzeniowych. Robienie ozdób, ubieranie choinki ale również jasełka i wspólne kolędowanie. Niestety mija kolejny rok w tle pandemii uniemożliwiający nam wspólne kolędowanie. Dlatego nie poddając się i  wychodząc na przeciw  ograniczeniom Zuchy z  p. Ewą Skibą podczas zajęć artystycznych zorganizowały wspólne kolędowanie on-line dla  chorych koleżanek, kolegów oraz rodziców. Było nas mało, ale kolęda dotarła do każdego. Dziękujemy również Miłoszkowi, który grał nam na gitarze podczas spotkania opłatkowego. 

Święta Bożego Narodzenia – to czas śpiewania kolęd i przygotowania ozdób choinkowych.

Konkurs ,,Kartka Bożonarodzeniowa"

Dnia 15 grudnia 2022r. odbyło się podsumowanie Szkolnego Konkursu Plastycznego Pocztówka Bożonarodzeniowa. Przedszkolaki tworzyły prace plastyczne związane z tradycją Świąt Bożego Narodzenia różnymi technikami. Komisja konkursowa nagrodziła wszystkie prace. Szkoda, że zwyczaj wysyłania życzeń bożonarodzeniowych odchodzi w zapomnienie wypierany przez nowe technologie. 

Pieczemy Świąteczne Pierniczki 

Święta tuż tuż,więc w naszym przedszkolu nadszedł czas na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy. Po przedszkolu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.

  Udział w zbiórce dla podopiecznych Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt   

Spotkanie z Mikołajem 

Jak tradycja nakazuje w dniu 6 grudnia wszystkie grzeczne dzieci są odwiedzane przez Św. Mikołaja. Z faktu na to, że w naszym przedszkolu są same grzeczne przedszkolaki które wysłały listy ten szacowny gość zjawił się również u nas. Przedszkolaki radosnym śpiewem przywitały Mikołaja, od samego rana wypatrywały go przez okno nasłuchując dzwoneczków. W tym roku zima nie zawiodła, za oknem prószył śnieg i Mikołaj na czas przyjechał saniami. Każde z dzieci zaprezentowało się Mikołajowi najlepiej jak potrafi, gość docenił całoroczne starania hojnie obdarowując upominkami. Na zakończenie dzieci poczęstowały Św. Mikołaja ciastkiem i mlekiem obiecały, że będą grzeczne i odprowadzając  go do drzwi  życzyły mu zdrowia.

Ile waży Święty Mikołaj

Ile waży Święty  Mikołaj? – to hasło przyświecało akcji charytatywnej, której organizatorem była Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo z Lublina. Oddziały przedszkolne bardzo aktywnie włączyły się w jej przebieg w miesiącach: listopad – grudzień 2021r. Zbierałyśmy pieniążki (bilon), którego waga wyniosła 27,706 kg, a uzyskana kwota to 475,04 zł! Dziękujemy paniom z oddziału przedszkolnego, rodzicom i innym ofiarodawcom. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Marty Pamulskiej, która razem z rodziną przewiozła zebrane pieniądze do Lublina do siedziby fundacji.  Dzieci otrzymały od fundacji dyplomy – podziękowania. Teraz wiemy, ile waży Święty Mikołaj! Brawo my!  

Andrzejkowe Czary-Mary

26 listopada w przed dzień św. Andrzeja , kiedy wszystkie wróżby się spełniają w oddziale przedszkolnym odbywały się andrzejkowe bale. Atmosferę tego  dnia tworzyła niecodzienna oprawa każdej z sal: dekoracje a na nich czarownice, pająki, koty i nietoperze, świece, kolorowe dyskotekowe światła oraz stroje czarnoksiężników, cyganek, i wróżek a  wszystko przy suto zastawionym stole przygotowanym przez rodziców.  Jak wiadomo Andrzejki to tradycja ludowa którą chcemy poprzez zabawę kultywować.  Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział we wszelakich wróżbach, których panie przygotowały na prawdę ogrom. Ale, aby wszystkie dobre wróżby się spełniły na koniec dzieci musiały odtańczyć  ,,Taniec spełnionych życzeń''. Zabawa się udała, bo uśmiech tego dnia gościł na twarzach wszystkich przedszkolaków.

Światowy Dzień Pluszowego Misia 

  25 listopada 2021r. jak co roku, przedszkolaki z grupy Muchomorków uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym pluszowym przyjacielem. Przybyły głównie misie, ale pojawiło się też kilka innych maskotek, a i dzieci były pięknie przebrane za zwierzątka. Każdy był piękny i wyjątkowy. Dzieciaki w tym dniu uczestniczyły w wielu  atrakcjach: zabawach ruchowych i plastycznych, wspólnym śpiewaniu piosenek, misiowych tańcach, degustacji słodkiego miodku, słuchaniu bajek o misiach, kolorowaniu misiów… Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Pamiętajmy, że miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka.

Przedszkolaki do Hymnu

 Z okazji  Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada o godz. 11.11 przedszkolaki z naszego przedszkola uroczyście odśpiewały w swoich salach hymn Polski ,, Mazurek Dąbrowskiego'' przyłączając się do corocznej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki  ,,Szkoła do Hymnu''. Udział w tej akcji buduje w przedszkolakach poczucie przynależności dlatego był to dzień poznawania mapy Polski, flagi, godła, barw narodowych, legend, najważniejszych zabytków i znanych Polaków. Ten dzień kształtuje w najmłodszych postawę patriotyczną dlatego dzieci wykonały flagi biało- czerwone z ogromną dumą i wróciły z nimi do domów dekorując własne okna.  

Dzień Dyni

Niektórzy świętują Halloween a Zuchy z naszego przedszkola  świętują Dzień Dyni. 19 października  Zuchy rozpoczęły obchody tego dnia tańcem  z przyniesionymi  dyniami, królował kolor pomarańczowy i wesoła muzyka. Później dzieci obejrzały bajkę edukacyjną - ,,Dynia i jej rodzina'', dzięki niej dowiedziały się, że rodzina dyni  jest bardzo duża i że to bardzo zdrowe warzywo. Następnie przedszkolaki wzięły udział w dyniowych zawodach. Na początek dyniowe kręgle - Zuchy przewracały kręgle za pomocą dyń, odbył się również slalom dyniowy. Dzieci miały okazję zobaczyć co znajduje się w środku dyni oraz posmakować jej ziaren i innych dyniowych przysmaków. Na zakończenie zawodów przedszkolaki rozwiązywały dyniowe łamigłówki i otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody za aktywny udział w zajęciach.  ,,Dzień Dyni'' dla naszych przedszkolaków był wyjątkowy, pozwolił im zapoznać się z różnorodnością dyń oraz wzbogacił ich wiedzę na ich temat.     

Dzień Edukacji Narodowej 

14 października 2021r. „W Dniu Nauczyciela, w dniu Waszego święta, staje tu przed Wami dziatwa uśmiechnięta…” Dzień Edukacji Narodowej – to czas podziękowań nauczycielom i pracownikom oddziału przedszkolnego za ich trud, cierpliwość i poświęcenie. Dzieci wręczyły w tym dniu kwiaty i własnoręcznie wykonane upominki, a niektóre grupy odwiedziły szkołę podstawową, której progi przekroczą niebawem. 

Dzień Chłopaka 

Dzień kropki u Zuchów

15 września przedszkolaki z grupy Zuchów świętowały Międzynarodowy Dzień Kropki pod hasłem ,, MAM TALENT I KROPKA''.  Obchody tego dnia to czas prezentowania przez dzieci ich talentów oraz ubrań wypełnionych kolorowymi  kropkami groszkami i grochami . Przedszkolaki na zajęciach uważnie wysłuchały opowiadania  o tym  jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej nieśmiałej dziewczynki o imieniu Vashti.  Podczas zabaw okazało się, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu  i jest ich wokół nas mnóstwo. Mali artyści zainspirowani bohaterką  opowiadania stworzyli  wiele wyjątkowych dzieł z  kropką w roli głównej.  Efekty pracy zawisły w Galerii Naszych Prac na korytarzu. Wspólnie bawiliśmy się  skacząc po kropkach , śpiewaliśmy piosenkę  o kropkach. Był  to dzień pokonywania trudności u  nieśmiałych  oraz pobudzania kreatywności  i wyobraźni.   Uświadomił on dzieciom, że każdy ma ukryte zdolności, które czekają na nasze odkrycie, bo każdy z nas ma swoje mocne strony . Każdy przedszkolak po dzisiejszym dniu podniósł poczucie własnej wartości.   

Powitanie Jesieni 

22 września zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbyło się  ,,Powitanie Jesieni'' .  W tym celu udaliśmy się też na jesienny spacer w poszukiwaniu  jej oznak . Wszędzie było czuć jesień wróciliśmy z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które na zajęciach pomogły  mam w rozwiązywaniu jesiennych zagadek. Przedszkolaki segregowały i przeliczały kasztany, orzechy i żołędzie, rozpoznawały je przez dotyk oraz tworzyły kompozycje z jesiennych liści. Pląsom i zabawom towarzyszyła muzyka i jesienne piosenki. Na koniec zajęć wykonaliśmy piękne i kolorowe prace plastyczne.  Dzień ten upłynął w bardzo miłym nastroju.

Sport i zabawa to dobra sprawa

Ruch to nieodłączny element prawidłowego rozwoju małych dzieci. Kształtuje ich organizm, wpływa na rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny oraz daje dzieciom ogromną radość. W naszym przedszkolu dzieci regularnie, w ciągu roku szkolnego, biorą udział w zabawach ruchowych, grach sportowych, spacerach, ćwiczeniach gimnastycznych oraz zajęciach organizowanych na świeżym powietrzu. Oddział Przedszkolny wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Sportu, organizując gry i zabawy sportowe dla dzieci miedzy innymi takie jak rzut woreczkiem do celu, tor przeszkód, wyścigi z szarfą, zabawy z piłką i chustą animacyjną. Przedszkolaki z wielką radością i zaangażowaniem pokonywały sportowe wyzwania.

Bezpieczna droga do przedszkola

Jak co roku we wrześniu  przygotowywaliśmy się z dziećmi do bezpiecznego uczestnictwa  w ruchu drogowym.  Przedszkolaki  zaznajamiały się ze znakami  drogowymi, zasadami  zachowania pieszych  w ruchu drogowym. Dzieci dowiedziały się również  po co są odblaskowe elementy przy ich ubraniach i plecakach.  Jak ważne jest to by były widoczne szczególnie jesienią i zimą kiedy warunki pogodowe znacznie się pogarszają. Teraz kiedy przedszkolaki już wszystko wiedzą mogą  być przykładem dla innych użytkowników dróg. Praktycznym sprawdzianem zdobytej wiedzy były  spacery utrwalające zdobytą wiedzę . Dzieci z uśmiechem i zgodnie z zasadami wędrowały uliczkami naszej okolicy, budząc spore zainteresowanie i podziw przechodniów i kierowców.   

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Każdy przedszkolak wie, że 20 września od najmłodszego, aż po starszaka wszyscy świętują dzień przedszkolaka. Jest to czas wspólnej zabaw z chustą animacyjną oraz konkursów z balonami. Nikt tego dnia nie jest smutny, nikt się nie obrażał , nie tęskni do domu.  Dzieci z grupy Zuchów przekonały się same, że przedszkolakiem dobrze jest zostać, bo to bardzo fajna postać.