" Wymagajcie od siebie,
choćby inni od was
nie wymagali "

Jan Paweł II

Szkoła Podstawowa
im. św. Jana Pawła II w Okszowie

Wyjście do kina

10 marca uczniowie klasy 6 uczestniczyli w wyjściu do kina na film „Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka”. Po zakończonym seansie udaliśmy się na pizzę. To byl bardzo udany dzień.

Pamiętamy...

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie z klasy 6 oraz 4 , w krótkim montażu słowno-muzycznym oddali hołd bohaterom.

Na ludowo

1 III 2023r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie odbyła się VI Powiatowa Impreza Folklorystyczna organizowana pod hasłem „Z tej Ziemi się wywodzę, ta Ziemia sercu memu bliska…” W Konkursie Recytatorskim Poezji Regionalnej Ziemi Chełmskiej wyróżnienia zdobyły: Oliwia Bejda i Natalia Witkowska. Obie uczennice przygotowała p. Anna Popek. W konkursie Piosenki Ludowej I miejsce wyśpiewały: Weronika Bochra, Natalia Witkowska, Oliwia Bejda i Magdalena Malesza. Zespół pracuje pod kierunkiem p. Ewy Skiby.

Zabawa choinkowa w Okszowie  

Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi uwielbiają zabawę, a świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie, bal choinkowy! To dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszej szkole odbył się 2 lutego.  Uczniowie bawili się w rytm muzyki przygotowanej przez Takiego Wodzireja, który zapewnił wiele atrakcji i doskonałą zabawę. Ten dzień dostarczył wszystkim uczniom wielu przeżyć i radości.     Dnia 02. 02. 23 r. dzieci przedszkolne oraz uczniowie kl. I –III i kl. IV-VIII uczestniczyli w zabawie choinkowej, którą oficjalnie otworzyła p. dyr. Krystyna Zera.  Wszyscy uczestnicy z oddziałów przedszkolnych i klas młodszych, dzięki pomocy rodziców, mieli możliwość zaprezentowania się w pięknych strojach. W tym dniu rodzice zadbali też o słodki poczęstunek. Uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami chętnie brali udział w zabawach tanecznych oraz konkursach, które prowadzone były przez wodzireja.  Uroku zabawom dodał niewątpliwie odpowiedni wystrój sali, przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Bal karnawałowy był okazją do wyśmienitej zabawy, która dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele radości i miłych wrażeń.  

Podsumowanie konkursów zorganizowanych przez SU

31 stycznia w Szkole Podstawowej w Okszowie odbyło się podsumowanie konkursów zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski. W konkursie indywidualnym nagrodzono uczniów o najwyższej frekwencji w I półroczu r. szk. 2022/2023. 100% frekwencji uzyskali:   Zofia Włodarczyk- kl. 1, Miłosz Pleskot- kl. 1, Gabriela Połajdowicz- kl. II b. 
Bardzo wysoką frekwencję uzyskali:  Szymon Hałaj- kl. 3 a, Marcelina Kaczorowska – kl. 3 a, Karol Sachadel- kl. 3 a, Oliwia Nafalska-kl. 3b, Antoni Kosiniec- kl. 3b, Julia Drzazgowska- kl. 3 b, Agata Bochen- kl. 2 a, Jagoda Sosińska- kl. 2a, Nikola Górska- kl. 2 b, Nikola Zalichta- kl.1, Wiktoria Jaroszyńska- kl. 1. 
Klasy o najwyższej frekwencji to: II a, I oraz III a.  
W konkursie na najładniejszą salę lekcyjną SU nagrodził wszystkie oddziały, ponieważ każdy zespół dbał o estetykę sali, aktualizował gazetki i dbał o wystrój klasy. 
Gratulujemy!             

31 FINAŁ WOŚP

Już po raz kolejny Nasza Szkoła wzięła udział w Wielkim Finale WOŚP. Z Naszej szkoły kwestowało 28 wolontariuszy, dzięki czemu udało nam się uzbierać pokaźną kwotę ponad 9 tys., które zasiliło konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy!

Konkurs na kartkę bożonarodzeniową

    Konkurs na kartkę bożonarodzeniową stał się już tradycją i na stałe zagościł w kalendarzu szkolnych uroczystości. W konkursie wzięły udział 63 osoby z klas I - III. I miejsce Lena Łukaszczuk ( kl. I), Milena Kubiak ( kl.IIa), Nikola Górska ( kl.II b), Marcelina Kaczorowska ( kl. IIIa), Julia Drzazgowska ( kl. IIIb). II miejsce Antoni Błeszyńsku ( kl. I), Miłosz Kosiniec (kl. IIa), Franciszek Błeszyński (kl. llb),Ada Burak ( kl. IIIa), Oliwia Nafalska (kl. lllb). III miejsce Antoni Kuchta (kl. I), Albert Łukaszczuk( kl. IIa), Maja Polakowska ( kl. II b), Szymon Hałaj ( kl. llla), Maja Dolińska ( kl. IIIb).
Cieszymy się, że szkolny konkurs cieszy się tak dużym zainteresowaniem! To bez wątpienia okazja do zaprezentowania swoich plastycznych umiejętności oraz pomysłowości. 
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

„Uśmiechnięta twarz to piękna twarz. Uśmiechnięte serce to szczęśliwe serce.” 
Dr T.P. Chia

Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Okszowie włączyła się w akcję charytatywną zorganizowaną z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. Tym razem zebrane słodycze, artykuły szkolne, zabawki i kosmetyki trafiły do Domu Małego Dziecka w Chełmie oraz do Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.   Dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję! Dostarczone upominki z pewnością wywołały wiele radości.

Jasełka 

Boże Narodzenie to niezwykły czas, wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi oraz milsi. Zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku, wystawili jasełka bożonarodzeniowe. Tym razem scenki z dnia narodzin Jezusa Chrystusa przedstawili uczniowie kl. 2a oraz 2b. Występowi towarzyszyły piękne kolędy w wykonaniu Zespołu wokalnego, efektowne stroje i dekoracje.

Wizyta w manufakturze bombek

W grudniu uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Okszowie odwiedzili Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Świąteczna bombka swoją karierę rozpoczęła w połowie XIX wieku w mieście Lauscha, na południu Niemiec. Do dziś zdobi drzewka w naszych domach. Dzieci podczas wizyty w manufakturze tych ozdób miały okazję poznać historię bombki, zgłębiły tajniki ich powstawania, a także ozdabiania. Własnoręcznie udekorowały bombki, które z pewnością będą cenną pamiątką wizyty w muzeum. Następnym odwiedzonym miejscem była zbrojownia w Sandomierzu. Mieści się w gotyckich wnętrzach kamienicy, znajdują się w niej bogate zbiory należące do Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Uczniowie doświadczyli żywej lekcji historii, obejrzeli miecze, łuki, szable. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła im możliwość przymierzania zbroi, a nawet robienia sobie w nich pamiątkowych zdjęć.

Piechotą po zdrowie

W miesiącach od października do grudnia chętne osoby brały udział w rajdach organizowanych we współpracy z PTTK Chełm: 
60 RAJD „PARASOLOWY” 
XVIII RAJD „ŚLADAMI POWSTANIA STYCZNIOWEGO” 
XXXVII RAJD MIKOŁAJKOWY.
Uczniowie poznawali walory krajoznawcze okolic Chełma, zabytki historyczne związane z naszym regionem, podziwiali uroki jesiennej i zimowej aury. Dzięki aktywnej turystyce połączonej ze zdrowym spędzaniem wolnego czasu zdobywali punkty do odznak PTTK.    
Agnieszka Dyńska

Mikołajki

"Mikołaju, Mikołaju, przybądź z dalekiego kraju. 
Grzeczne dzieci cię witają, a niegrzeczne przepraszają." 
Dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Okszowie zasłużyły na wizytę Mikołaja. 6 grudnia zapukał do drzwi klas i wręczył prezenty. Wywołał wiele uśmiechów na twarzach uczniów i ogromną radość. 
Zapraszamy za rok!     

Andrzejkowe wróżby w klasach I - III

25 listopada obfitował w zabawy, tańce i wróżby. Najmłodszych odwiedziły tajemnicze wróżki, pani Mikołajowa na czele z Gandalfem. Wywróżyli uczniom zawody, którymi będą trudnić się w przyszłości, a nawet imię "drugiej połowy". Dzieci z niecierpliwością czekały na to, który z butów jako pierwszy przekroczy próg. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka i szerokie uśmiechy.

"Nic nie tracisz, kiedy dzielisz się z innymi"

Na przełomie października i listopada w SP w Okszowie odbyła się zbiórka żywności dla mieszkańców Schroniska im. Św. Brata Alberta w Chełmie. W akcję chętnie włączyła się cała społeczność uczniowska, przynosząc płody rolne, suchy prowiant oraz różnego rodzaju przetwory. Opiekunowie SKW składają podziękowania za udział w akcji. 

Bezpieczni uczniowie

21 listopada odbyło się spotkanie uczniów kl. I- III SP w Okszowie z pracownikami Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. Funkcjonariusze poruszyli tematy dotyczące zasad bezpieczeństwa oraz chętnie odpowiedzieli na wszelkie pytania zadane przez dzieci. 

Legionowe śpiewanie

18.11.2022r. w Szkole Podstawowej w Źmudzi odbył się XIX Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej. Wyróżnienie w kategorii zespoły z kl. IV – VI wyśpiewał Zespół Wokalny z Okszowa w składzie: A. Nowosad, Z. Bukowska, A. Gregorowicz, Z. Sobczuk, W. Bochra, A. Gościniak, M. Lubaś, S. Lubaś i A. Szlichtyng. Wśród zespołów z kl. VII – VIII I miejsce zajęli: O. Bejda, G. Lech, M. Malesza i N. Witkowska. Oba zespoły przygotowała p. Ewa Skiba.

Z wizytą w kosmosie

7 listopada uczniowie przedszkola oraz klas 1-8 Szkoły Podstawowej w Okszowie mieli okazję wybrać się w niesamowitą podróż! Dzięki wizycie Mobilnego Planetarium odwiedzili najdalsze zakamarki kosmosu. Uczestnikom pokazu w przystępny i ciekawy sposób zostały wyjaśnione niezwykłe zjawiska zachodzące w odległych galaktykach i przyrodzie.

Zielniki klasy 3b 

Uczniowie klasy III b otrzymali zadanie do wykonania: zebrać i oznaczyć liście drzew i krzewów. Liście należało wysuszyć i wykonać z nich zielnik. Wykonanie zielnika miało na celu nabycie umiejętności rozpoznawania rodzajów i gatunków drzew i krzewów. Trzeba przyznać, że uczniowie bardzo starannie i oryginalnie je wykonali.  
Brawo klasa III b!

Pamiętamy 

26 i 27 października uczniowie kl. I, II a, II b, III a i III b Szkoły Podstawowej w Okszowie, jak co roku, odwiedzili  miejsce pamięci narodowej. Stalag 319 był jednym z największych obozów na ziemiach polskich. Składał się z trzech podobozów w samym  Chełmie. Uczniowie udali się do jednego z nich - położonego przy al. Przyjaźni. Opiekunowie odczytali napis na tablicy pamiątkowej, wszyscy wspólnie oddali hołd ofiarom barbarzyńskiej zbrodni dokonanej przez hitlerowców w obozie jenieckim w latach 1941-1944. Dzieci zapaliły znicze oraz uczciły minutą ciszy pamięć poległych.

Sposób uczniów z klasy 2b na warzywa i owoce

Czy warzywa i owoce można polubić? Oczywiście, szczególnie wówczas, gdy podane są w tak pomysłowej i zabawnej formie. Uczniowie klasy 2b, w ramach realizacji "Programu dla szkół", udowodnili, że bardzo lubią owoce i warzywa oraz potrafią "wyczarować" z nich ciekawe stworki. Smacznego.

„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. 
Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, 
lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. 
To najlepszy start w nowy dzień.”

Klasa 2a promuje zdrowy styl życia. 7 października zorganizowaliśmy w klasie wspólne, zdrowe śniadanie. Uczniowie tworzyli kolorowe kanapki z przyniesionych domowych produktów, które przygotowali im rodzice. Dzieci mogły skosztować świeżo upieczonego chleba, który upiekła mama Milenki, pieczonego mięsa przez mamę Zuzi, oraz smakołyków z ogródka mamy Mikołaja. Każdy smakosz zdrowej żywności przyniósł produkty, które nie zawierały ulepszaczy żywności. Powstałe kanapki były zdrowe, kolorowe, smaczne i pożywne, a swoim wyglądem przypominały kolorowe buźki, myszki czy statki.  Zachęcamy wszystkich do spożywania zdrowych posiłków.

Okszów Biega(ł) dla Niepodległej

Uczniowie Szkolnego Klubu Sportowego Okszów Biega uczestniczyli dnia 1 października 2022 w biegach "Biegniemy dla Naszej Niepodległej' w ramach Światowego Dnia Marszu 'TAFISA' zorganizowanych przez chełmskie i wojewódzkie TKKF. Reprezentanci naszej szkoły uzyskali następujące lokaty w biegach indywidualnych: 
– kat. wiek przedszkolny (50m): 2m. Oliwia Sereda, 6m. Antonina Bejda, 7m. Wanessa Wierzchoń, 
– kat. kl. 1 (100m dz): 4m. Zosia Włodarczyk, 
– kat. kl. 2 (100m dz): 5m. Julia Wójtowicz, 
– kat. kl. 3 (200m dz): 3 m. Oliwia Suprewicz, 5m. Maja Dolińska, 7m. Maja Michalczuk 
– kat. kl. 3 (200m chł): 2m. Michał Piotrowski, 3m. Jakub Łobejko, 
– kat. kl. 4 (300m chł): 2m. Kacper Stachniuk 
– kat. kl. 5-6 (400m dz): 2m. Weronika Bochra, 3m. Julia Zuzańska
– kat. kl. 5-6 (400m chł): 1m. Jakub Kowalczuk, 2m. Janek Łobejko, 5m. Gracjan Łobaczuk 
– kat. kl. 7-8 (600m dz): 2m. Oliwia Bejda, 3m. Julia Sereda, 4m. Nikola Wójtowicz, 
– kat. szkoły średnie (800m dz): 1m. Klaudia Stachniuk (absolwentka SP w Okszowie – obecnie 2LO), 2m. Karolina Bochra (absolwentka SP w Okszowie – obecnie 2LO), 
– kat. open mężczyzn: 1m. p. Paweł Bochra (Okszów Biega), 2m. p. Marcin Stachniuk (Okszów Biega) 
– sztafety rodzinne (3x100m): 1m. rodzina Stachniuków, 2m. rodzina Bochrów, 3m. rodzina Łobejków 
Gratulujemy wszystkim osiągniętych wyników i promocji aktywnego stylu życia!

Do naszych drzwi zapukała już Pani Jesień. 

Do naszych drzwi zapukała już Pani Jesień. Przyniosła ze sobą niezwykłe dary: wielobarwne liście, szyszki, czerwoną jarzębinę i kasztany. To właśnie z nich uczniowie kl. 3 a wyczarowali nietypowe ludziki.

Okszów Biega i pomaga

  24 września, po trzech latach przerwy, do dwunastu miast Polski powróciły wspaniałe emocje związane z 6. PKO Biegiem Charytatywnym. W wydarzeniu wzięło udział prawie 5 500 uczestników. W Biłgoraju nie mogło tam zabraknąć naszych biegaczy ze Szkolnego Klubu Sportowego Okszów Biega. 5-osobowe sztafety przez godzinę starały się pokonać jak największą liczbę okrążeń. Z wielkim zaangażowaniem rywalizowała sztafeta składająca się z rodziców, uczniów i nauczycieli naszej szkoły: drużyna Okszów Biega w składzie: p. Iwona Grzeluk, p. Zbigniew Malesza, p. Wiesław Grzywaczewski, Mateusz Grzeluk, p. Paweł Bochra wywalczyła 7 miejsce w kategorii drużyn mieszanych.   Po biegu głównym odbył się PKO Bieg Charytatywny Młodych, w którym wystartowali młodzi biegacze naszej szkoły, pokonując w zależności od wieku dystanse: 100, 200 lub 400 metrów: Adam Jaroszyński, Mateusz Grzeluk, Weronika Bochra, Karol Biernacki, Oliwia Bejda, Kamil Włodarczyk, Antonina Bejda, Magdalena Malesza, Gabrysia Grzeluk, Karolina Włodarczyk.   Aktywność uczestników 6. PKO Biegu Charytatywnego została przeliczona na cel charytatywny – pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla potrzebujących dzieci w 12 województwach, w których odbyły się biegi. Środki zostały przekazane przez Fundację PKO Banku Polskiego.

Młodzi biegacze z SKS Okszów Biega w miniGrand Prix Lublina

  Za nami pierwszy w tym roku szkolnym bieg dla dzieci i młodzieży z cyklu „Przez metry po kilometry”, który odbył się 18 września 2022 r. w Lublinie. Zawodnicy z województwa lubelskiego rywalizowali na dystansach od 50m. do 1000m ze startem i metą na terenie Parku Trampolin Mania Skakania ul. Krochmalna 13i. Deszczowa pogoda nie odstraszyła młodych biegaczy Szkolnego Klubu Sportowego Okszów Biega działającego przy Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Okszowie. W swoim debiucie na dystansie 600m chłopców, po zaciętym finiszu 1 miejsce wywalczył w Adam Jaroszyński. Na dystansie 300m chłopców, swoją bardzo dobrą formę w tym sezonie miniGrand Prix Lublina potwierdził Jakub Kowalczuk zdobywając 2 miejsce. W tej samej kategorii na 16 pozycji uplasował się Kamil Włodarczyk, a w kategorii dziewcząt 7 miejsce zajęła Weronika Bochra. Na nieco krótszym dystansie 200m chłopców 5 miejsce wywalczył Szymon Hałaj, a na 11 pozycji linię mety przekroczył Michał Piotrowski. Dystans 100m dziewcząt plasując się na 7 miejscu ukończyła Zosia Włodarczyk. Tuż za podium na dystansie 50m chłopców przybiegł Miłosz Hałaj uzyskując 4 miejsce. Gratulujemy wszystkim młodym biegaczom zaangażowania i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

W poszukiwaniu jesieni

Jak widać, jesień też może być ulubioną porą roku. Udowodnili to uczniowie z klasy 2b. Korzystając ze słonecznego dnia  wybraliśmy się na spacer wokół szkoły, aby podziwiać piękno przyrody, odkrywać jej sekrety oraz obserwować zmiany zachodzące jesienią. Zbieraliśmy „jesienne skarby”, czyli liście i kasztany, a po powrocie umieściliśmy je w naszym klasowym kąciku przyrody.  
Później zrobimy z nich ozdoby.

Dzieci zbierały śmieci, czyli udział w akcji  "Sprzątanie świata"

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Okszowie wzięli udział w 29 finale Ogólnopolskiej Ekologicznej Akcji "Sprzątanie świata". Pierwsza taka inicjatywa w Polsce miała miejsce w 1994 roku. Edukacja ekologiczna przyczyniła się do wzrostu świadomości o zagrożeniu, jakie niesie za sobą zaśmiecanie planety oraz kształtuje pozytywne postawy. Wspólnie zadbajmy o piękno lasów, łąk i otaczającego nas świata.

Spotkanie ze Strażą Pożarną 

 14 IX 2022 roku, uczniowie klasy 1 obejrzeli wyposażenie wozu strażackiego. Funkcjonariusze opowiedzieli o swojej pracy, chętnie odpowiadali na pytania dzieci. Dużą atrakcją było zwiedzanie wozu i zasiadanie w fotelu kierowcy. Pierwszoklasistom bardzo podobał się zawód strażaka.

Ślubowanie uczniów z pierwszej klasy

Uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów, to bardzo ważne wydarzenie w życiu szkoły. W Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Okszowie odbyła się ona już 1 września 2022r. Podczas ceremonii pierwszoklasiści w obecności dyrekcji szkoły, wychowawcy, nauczycieli oraz swoich rodziców, złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie pani dyrektor Krystyna Zera symbolicznym ołówkiem dokonała aktu pasowania na ucznia. Po pasowaniu, dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły i stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Podczas następnego punktu - części artystycznej, pierwszaki zaprezentowały swoje talenty wokalne i  recytatorskie, wzbudzając aplauz wśród zgromadzonej publiczności. Po występach dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast rodzice ofiarowali swoim pociechom kuferki dydaktyczne. Na zakończenie pani dyrektor złożyła pierwszakom życzenia satysfakcji z codziennej podróży w ciekawy świat nauki, samych piątek i szóstek oraz niezapomnianych szkolnych przyjaźni. Uroczystość przygotowały: wychowawczyni klasy pierwszej p. Anna Jaroszek i nauczycielka muzyki p. Ewa Skiba z pomocą rodziców.