" Wymagajcie od siebie,
choćby inni od was
nie wymagali "

Jan Paweł II

Szkoła Podstawowa
im. św. Jana Pawła II w Okszowie

Uroczyste zakończenie roku  przedszkolnego i pożegnanie najstarszych Zuchów.

Coroczny szkolny piknik rodzinny

Święto Rodziny i nasz program słowno-muzyczny przygotowany we współpracy z panią Ew​ą Skibą. 

Odwiedziny ratowników medycznych w przedszkolu

15 czerwca gościliśmy w naszym przedszkolu ratowników medycznych. To było nie tylko bardzo mile , ale przede wszystkim bardzo pouczające spotkanie. Na samym początku pan ratownik pokazał dzieciom strój w którym  pracuje na codzie. Wyjaśnił również na czym polega praca ratownika i co znajduje się w dużej czerwonej torbie. Utrwaliliśmy sobie numery alarmowe i zasady pierwszej pomocy i bezpiecznych zabaw. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały karetkę pogotowia i zapoznały się z jej wyposażeniem.

6 czerwca  uczestniczyliśmy w spotkaniu z pracownikami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Chełmie. W czasie którego  dzieci obejrzały bajkę pt.,, Rodzina Porażków'' po jej obejrzeniu miały okazję sprawdzić zdobytą wiedzę w konkursie. Watro wspomnieć, że nasz Piotruś zajął w nim 3 miejsce i otrzymał puzzle. na koniec wszyscy uczestnicy spotknia otrzymali kolorowanki  utrwalające bezpieczne zachowania na wsi.

Wycieczka do Krainy Rumianku

Ogólnopolski​e Święto Pszczoły

Obchody  Tygodnia Bibliotek na które zostaliśmy zaproszeni przez Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm w Okszowie

Najmłodsi reprezentanci szkolnej sekcji Okszów Biega .
Gratulujemy Oliwce i Miłoszowi  i życzymy wielu biegowych sukcesów.

Gratulacje dla Leona Peterewicza za wyróżnienie w XIII Powiatowym Konkursie Plastycznym
pt. ,,Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy''

Dzień Strażaka obchodzimy razem  z dzielnymi strażakami , któży przyjechali do nas prosto z akcji  ratowania szczeniaczków

Witaj majowa jutrzenko

Los Ziemi w naszych małych rękach

22 kwietnia, każdego roku, na całym świecie obchodzony  jest Międzynarodowy Dzień Ziemi.  Dzieci zastanawiały się jak dbać o przyrodę, powietrze, wodę, tak, aby nasza Ziemia była coraz piękniejsza, czystsza i służyła ludziom, zwierzętom i roślinom.  Uwiecznieniem zajęć było wykonanie przez dzieci  plakatu ekologicznego, który dał bardzo dużo uśmiechu, nauki i zabawy.                

Wizyta w Muzeum Ziemi Chełmskiej - z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zwiedzamy wystawę przyrodniczą.  

 Wizyta  w  Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm.  Spotkanie z Kicią Kocią bohaterką dziecięcych książeczek

Nie jesteśmy sami w Kosmosie - poznajemy inne planety Układu Słonecznego

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na najpiękniejszą wielkanocną pisankę .

Gratulacje dla Ani Bartoszuk za zajęcie 2 miejsca w konkursie plastycznym pt. ,,Wiosna, Ach to ty..." organizowanym przez Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm w Okszowie

Nasza pierwsza wspólna Wielkanoc

Przedszkolny konkurs na stroik wielkanocny

Przygotowania do świąt Wielkanocnych

Nadszedł dzień radosny - dziś powitanie wiosny !!

Dzień Kobiet

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu odbyły się WYBORY MINI MISS PRZEDSZKOLAKÓW. Szanowne JURY stanowili chłopcy z grupy, którzy przybyli do przedszkola odświętnie ubrani. Dziewczynki natomiast zaprezentowały się w pięknych kreacjach. Każda młoda dama tego dnia była nagrodzona. Po licznych konkurencjach  JURY wybrało: „Najbardziej Roześmianą Miss”, „Miss Równowagi”, „Najbardziej Rozskakaną Miss”, „Miss Najdłuższego Kucyka”, „Najbardziej Rozśpiewaną Miss”, „Miss Zgadywanek”, „Miss Szybkości” oraz „Miss Najszybszego Liczenia”. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni

Tłusty Czwartek 

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. 
Każdy zjada, ile zdoła i o więcej ciągle woła. Wszystkie diety dziś na boku, tłusty czwartek jest raz w roku!

Walentynki 

13 lutego zawitali do nas artyści z cyrku Luna. Dwaj klowni oraz ich zdolne pomocnice zabawiali publiczność różnymi magicznymi sztuczkami, akrobacjami, zabawnymi i zarazem śmiesznymi umiejetnościami. Była możliwość wystąpienia przed starszymi kolegami oraz pogłaskania prawdziwego pytona tygrysiego. Jednym słowem moc wrażeń dla wszystkich !!!

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 

Dokarmiamy ptaki 

BAL KARNAWAŁOWY 2023 

Koncert dla Babci i Dziadka 

My się zimy nie boimy...

 Biała Pani Zima postanowiła nas odwiedzić i sprawić swą obecnościom szczególnie dzieciom ogromną radość. Korzystając z tej okazji dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Okszowie hartując swoje organizmy wychodziły na spacery. Szaleństwom na śniegu nie było końca, bitwa na śnieżki, zjazdy z górki , aniołki na śniegu, zimowe zawody sprawiały wiele radości. Zima dzieciom nie straszna, natomiast przysparza sporo kłopotów ptakom. Dlatego dzieci postanowiły zadbać o skrzydlatych przyjaciół. W ogródku za przedszkolem z pomocą pań zawiesiły karmniki, do których wsypały odpowiedni dla ptaków pokarm. Przez okno w swoich salach codziennie mogły obserwować tłok w ptasiej stołówce. Widok ten sprawiał u dzieci ogromną radość i poczucie dobrze wykonanego zadania a co za tym idzie ukształtował odpowiedzialność i wrażliwość na losy zwierząt. 

Rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe - robimy stroiki 

Wspólne kolędowanie i wigilia wszystkich przedszkolaków

21 grudnia w całym przedszkolu panowała radosna i ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w odświętnych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe wydarzenia. Wszystkie grupy z naszego oddziału przedszkolnego zebrały się przy pięknie nakrytych stołach aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Był barszczyk z uszkami, pierogi, makowiec i inne wyborne smakołyki. Po  posiłku dzieci i pracownicy wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki. Kultywowanie takich tradycji jest   bardzo ważne, ponieważ  najmłodsi utrwalają znajomość zwyczajów świątecznych oraz wzmacniają serdeczne relacje między nimi.

Jasełka wystawione przez Zuchy  

,,Jak co roku o tej porze, święta do nas się zbliżają . Z tej okazji przedszkolaki przedstawienie dla Was mają ...'' W tym roku piękna sceneria wprowadziła zaproszonych gości  w świąteczny nastrój. Przygotowania do jasełek pod okiem pań Agnieszek  i p. Ewy  trwały wiele dni, w tym czasie dzieci uczyły się kolęd i pastorałek  , tańców oraz ról. Bardzo dziękujemy za wsparcie również rodzicom, bez Państwa pomocy wszystko nie wyglądałoby tak cudownie. To był wyjątkowy czas co dało się odczuć w ogromnym przejęciu małych artystów.

Przygotowania  do Świąt 

Zbiórka pieniędzy na charytatywny konkurs ,,Ile waży święty Mikołaj''.


Akcja polegała na zebraniu jak największej ilości bilonu, a celem konkursu jest wsparcie funduszu z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.  

Wycieczka do Pracowni Świętego MikołajaW dniu 30.11.2022r. grupa Zuchów i Muchomorków wybrała się do pracowni Świętego Mikołaja. Przedszkolaki w pięknych mikołajkowych stylizacjach spotkały się z Elfami, które uroczyście przywitały nas jeszcze przed pracownią Mikołaja. Na początku wysłuchaliśmy regulaminu zabaw odczytanego przez Elfa, następnie rozpoczęły się pierniczkowe warsztaty. W czasie, gdy pierniki się piekły, a ich zapach roznosił się po całej pracowni dzieci zaczęły poszukiwania Świętego Mikołaja. Kiedy już Go znalazły  i obudziły wysłuchały opowieści i zagadek Mikołaja i Mikołajowej po czym rozpoczęła się zabawa przy muzyce oraz wspólne kolędowanie. Na zakończenie spotkania każde grzeczne dziecko otrzymało prezent od samego Świętego Mikołaja oraz dyplom uczestnictwa od Elfów. Dziękujemy Wspaniały Święty Mikołaju.

Przedszkolny rodzinny konkurs plastyczny pt. ,,Mój przyjaciel Miś''
zorganizowany w ramach Dnia Pluszowego Misia obchodzącego na całym świecie 25 listopada.  


Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym wytrwałym.
Z okazji obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika, nasze przedszkole odwiedził Pan górnik. Nasz wspaniały gość opowiadał dzieciom jak wyglądała jego praca, jakimi narzędziami posługują się górnicy, przybliżył nam etapy wydobywania węgla oraz zaprezentował górniczy strój. Przedszkolaki z pewnością pogłębiły swoją wiedzę na temat kopalni.

Barbórka


„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…
Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu,24 listopada 2022 r., wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej. Przychodząc tego dnia do przedszkola, każdy z nas przyniósł ze sobą piękny kostium, w który przebrał się zaraz po śniadaniu. Sale, które każdego dnia służą nam do zabawy i nauki, w magiczny sposób „zamieniły się” w tajemnicze miejsca pełne świec, papierowych duszków, czarnych kotów, czarownic, serpentyn. Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii. Nie zabrakło lania wosku przez dziurkę od klucza i staraliśmy się z jego kształtu odczytać, co jest nam pisane. Dzięki zabawie w przekłuwanie baloników dowiedzieliśmy się, kim zostaniemy jak będziemy dorośli - okazało się, że będą wśród nas dyrektorzy, nauczyciele, piosenkarze i aktorzy. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia zabraliśmy ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.             

Andrzejki

Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie,
Którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie.
Lecz wiedzą o nim dzieci, i to już nie od dzisiaj
Dziś święto nad świętami – DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 
Duże i małe, kolorowe i brązowe, pluszowe i mięciutkie, niezastąpione w chwilach smutku i radości- Misie odwiedziły nasze przedszkole i wspólnie z najmłodszymi dziećmi obchodziły swoje święto – URODZINY PLUSZOWEGO MISIA.
Misiowo było w każdego grupie. Najmłodsze przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w różnych zabawach, także plastycznych, których bohaterem był MIŚ.
Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości. Zapewne wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków.
Właśnie tego dnia po wielu  latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.
Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe
- Święto Niepodległości.
Kto ty jesteś?
– Polak mały…
W naszym przedszkolu w dniu 10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości.
Z tej okazji wszystkie dzieci  uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.
Dzieci wykonały na tę uroczystość flagi. Tego dnia do przedszkola przyszły ubrane w odświętnych strojach.
Przedszkolaki z grupy ,,Słoneczka" ,,Muchomorki" i „ Zuchy” wystąpiły z programem artystycznym. Podczas występu dzieci śpiewały piosenki .
Tego dnia dzieci  utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.
Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi        w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.


W dniu 21 listopada odwiedzili nasze przedszkole niezwykli goście, przedszkolaki miały bowiem okazję spotkać się z panami policjantami. Głównym celem spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród dzieci. Nasi goście zwrócili uwagę na bezpieczeństwo na drodze, podkreślili konieczność zakładania kamizelek odblaskowych szczególnie w pochmurne jesienne dni. Dzieci wraz z policjantami miały okazję przećwiczyć bezpieczne pozycje w razie ataku nieznanego, groźnego psa, czyli tzw. ,,żółwik''. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły naszym gościom specjalne dyplomy przyjaciół przedszkola oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. 

Spotkanie z policjantami, czyli zanim wejdziesz na pas spójrz w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo.

Deszczowa pogoda


"Kap, kap, kap Ty deszczyku nie chlap tak" to słowa krótkiej rymowanki, która towarzyszyła Zuchom przy pracach plastycznych. Omawiając jesienną pogodę, zrobiliśmy rozdmuchiwane wesołe kałuże, a w nich chlapiące się kolorowe kalosze. Zakańczyliśmy deszczową piosenkę z parasolami. Jesienna plucha nie musi być szro-bura, dzieci przekonały się o tym robiąc sesję zdjęciową z wielkim kolorowym karasolem.  Dzieci wewnątrz planetarium miały możliwość poczuć się jak astronauci w rakiecie kosmicznej. W jednej chwili przeniosły się w przestrzeń kosmiczną , odbywając niezwykłą podróż w najdalszy zakątek kosmosu. Podczas seansu w bardzo prosty i zabawny sposób znalazły odpowiedź na wiele kosmicznych pytań. Poznały podstawowe informacje na temat życia kosmonautów w trakcie lotu a także na utrwaliły wiadomości na temat układu słonecznego , gwiazd, komet oraz meteorytów, których odłamki mogły dotknąć i zobaczyć na własne oczy. Pokaz zdecydowanie dostarczył przedszkolakom niezapomnianych wrażeń. Kto wie może ta przygoda zapoczątkuje w przedszkolakach chęć zostania astronautą.

Przedszkolaki w Planetarium

Przygoda z teatrem 

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. Organizacją bajkowego święta zajęły się nauczycielki: Sylwia Wierzbicka -Warchałowska, Ewelina Suszko i Agnieszka Grzywaczewska.
Tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w bajkową krainę. Można było spotkać, m.in. księżniczki, Pszczółkę Maję, Elzę, Śnieżkę oraz wiele innych bajkowych postaci.
Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli nauczyciele i asystenci wystawiając przedstawienie pt. „ Czerwony Kapturek”. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!” 

Nigdy nie bój się lekarza, gdy choroba się przydarza
Jesienna plucha to czas obniżonej odporności organizmu a co za tym idzie zwiększonej infekcji dróg oddechowych. Z tego powodu dzieci z rodzicami coraz częściej odwiedzają gabinety lekarskie. W ramach tygodniowego cyklu zajęć "Dbam o zdrowie" Zuchy urządziły w sali kącik lekarski i apteczny. Poprzez taką zabawę u dzieci znika lęk przed wizytą w gabinecie lekarskim. Sprawia, że taka wizyta kojarzy sie z przyjazną atmosferą i zabiegami , które są konieczne dla ich zdrowa.  

Wczesne kontakty ze sztuką zachęcają do własnej twórczości dlatego Zuchy uczestniczyły w zabawach teatralnych metodą dramy – swobodnej inscenizacji wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Na początku dzieci zapoznały się z utworem, następnie każde z nich wybrało sobie sylwetę jednego z bohaterów wiersza. W ten sposób Zuchy rozpoczęły zabawę w teatr. Były to wspaniałe chwile, kiedy dzieci aktywnie mogły uczestniczyć w sztuce. W czasach, gdy spora część informacji przekazywana jest poprzez urządzenia multimedialne, takie zajęcia to okazja, aby mały odbiorca mógł wczuć się w role bohatera oraz odczuwać emocje z tym związane... 

Powitanie Jesieni

Przedszkolaki sprzątają Świat

Dzień Chłopaka dziś świętujemy

Dzień chłopaka to dziś święto , każdy w przedszkolu o nim pamięta. Dla chłopców proste życzenia: niech Wasza radość się nigdy nie zmienia. Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola. Równie ważnym dniem jest święto chłopców, które obchodzimy 30 września, w tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia i serdecznie uściskały, nie brakowało również słodkiego poczęstunku a zabawę umilił nam sam Marshall.     

W zdrowym ciele zdrowy Zuch

Wyjazd Zuchów do kina na bajkę pod tytułem ''Tedi i szmaragdowa tablica''

Dzień Jabłka 

Dzień Nauczyciela

Międzynarodowy Dzień Kropki

Zaczynamy Dzień Kropki od projekcji filmu o Vashti małej zdolnej dziewczynce, która odkryła w sobie talent do malowania kropek.

 14 września w  oddziale przedszkolnym zostały  przeprowadzone ćwiczenia próbnej ewakuacji . ćwiczenia te zbiegły się  z omawianymi  tematami  związanymi z numerami alarmowymi i bardzo odpowiedzialną, ciężką i niebezpieczną pracą służb ratunkowych. W nagrodę za sprawne opuszczenie  placówki, dzieci miały możliwość spotkać się ze strażakami. Wysłuchały ciekawych informacji na temat pracy strażaków, dokładnie obejrzały wyposażenie wozu strażackiego jak również zasiadły za jego kierownicą w prawdziwym strażackim hełmie.