" Wymagajcie od siebie,
choćby inni od was
nie wymagali "

Jan Paweł II

Szkoła Podstawowa
im. św. Jana Pawła II w Okszowie

Muchomorki

Wizyta w Centrum Bibliotek na spotkaniu pt. "Bajkowa cukiernia"

Witaj WIOSNO!!!

"Kto szuka, ten znajdzie" - sprawdziło się! Nareszcie dotarła! Długo na Nią czekaliśmy! Przywitaliśmy Wiosenkę najpiękniej jak potrafimy: wierszem, ruchem, piosenką, a nawet strojem. Wszystkim dookoła obwieszczaliśmy tę dobrą wiadomość "Witaj wiosno!!!"

Zakładamy zielony ogródek

Chcąc należycie  powitać wiosnę postanowiliśmy założyć w swojej sali zielony ogródek. Rodzice pomogli nam w tym zadaniu i w efekcie na przedszkolnym parapecie zrobiło się kolorowo.

Wyjazd do CHDK w Chełmie

14 marca wybraliśmy się do Chełmskiego Domu Kultury na bardzo ciekawy spektakl pt. "Molowe przypadki".  Dzieci mogły obcować z aktorami w trakcie trwania widowiska, gdyż siedziały nie na widowni, ale wprost na scenie na wygodnych poduszkach.

Dzień Kobiet

Dzień wyjątkowy dla wszystkich kobiet - małych i dużych. Były życzenia, prezenty, zabawy, konkursy i inne miłe akcenty.

Ogólnopolski program prozdrowotny "Czyste powietrze wokół nas"

W ramach tego programu dzieci obserwowały różne rodzaje dymów, tworzyły plakat na ten temat, uczyły się tematycznej piosenki, kolorowały emblematy, tworzyły znaczki o "zakazie palenia", poszerzały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymów na zdrowie człowieka.

Dzień Dinozaura

Tłusty Czwartek w Muchomorkach

W tym roku Tłusty Czwartek obchodziliśmy 16 lutego. Dzieci podczas zajęć poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Przedszkolaki zajadały się pysznimi pączkami, a Kasia częstowała wszystkich faworkami, które usmażyła specjalnie na ten dzień ze swoją babcią. Nasza mała kuchareczka zademonstrowała jak prawidłowo zawija się te przysmaki, a następnie każdy miał okazję poćwiczyć robiąc papierowe faworki.Dzieci wykonały też pracę plastyczno-techniczną - pamiątkowe opaski "Pączka", które zabrały do domu. 

Walentynki u Muchomorków

Dzień kota u MuchomorkówDzieci wewnątrz planetarium miały możliwość poczuć się jak astronauci w rakiecie kosmicznej. W jednej chwili przeniosły się w przestrzeń kosmiczną , odbywając niezwykłą podróż w najdalszy zakątek kosmosu. Podczas seansu w bardzo prosty i zabawny sposób znalazły odpowiedź na wiele kosmicznych pytań. Poznały podstawowe informacje na temat życia kosmonautów w trakcie lotu a także na utrwaliły wiadomości na temat układu słonecznego , gwiazd, komet oraz meteorytów, których odłamki mogły dotknąć i zobaczyć na własne oczy. Pokaz zdecydowanie dostarczył przedszkolakom niezapomnianych wrażeń. Kto wie może ta przygoda zapoczątkuje w przedszkolakach chęć zostania astronautą.

Przedszkolaki w Planetarium


Akcja polegała na zebraniu jak największej ilości bilonu, a celem konkursu jest wsparcie funduszu z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.  

Zbiórka pieniędzy na charytatywny konkurs ,,Ile waży święty Mikołaj''.

Zajęcia kulinarne dla dzieci są świetną formą relaksu, doskonałym czasem na poznawanie świata oraz uczenia się pracy w zespole. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowego odżywiania i czerpania przyjemności ze spożywania własnoręcznie wykonanych posiłków. Przedszkolaki podczas takich zajęć przygotowywały już soki warzywno -owocowe, tartą marchewkę z jabłkiem, piekły szarlotkę, drążyły dynię i suszyły pestki, a nawet samodzielnie prażyły popcorn. 

Zimowy spacer Muchomorków 

21 grudnia w całym przedszkolu panowała radosna i ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w odświętnych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe wydarzenia. Wszystkie grupy z naszego oddziału przedszkolnego zebrały się przy pięknie nakrytych stołach aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Był barszczyk z uszkami, pierogi, makowiec i inne wyborne smakołyki. Po  posiłku dzieci i pracownicy wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki. Kultywowanie takich tradycji jest   bardzo ważne, ponieważ  najmłodsi utrwalają znajomość zwyczajów świątecznych oraz wzmacniają serdeczne relacje między nimi.


Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym wytrwałym.
Z okazji obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika, nasze przedszkole odwiedził Pan górnik. Nasz wspaniały gość opowiadał dzieciom jak wyglądała jego praca, jakimi narzędziami posługują się górnicy, przybliżył nam etapy wydobywania węgla oraz zaprezentował górniczy strój. Przedszkolaki z pewnością pogłębiły swoją wiedzę na temat kopalni.

BarbórkaW dniu 30.11.2022r. grupa Zuchów i Muchomorków wybrała się do pracowni Świętego Mikołaja. Przedszkolaki w pięknych mikołajkowych stylizacjach spotkały się z Elfami, które uroczyście przywitały nas jeszcze przed pracownią Mikołaja. Na początku wysłuchaliśmy regulaminu zabaw odczytanego przez Elfa, następnie rozpoczęły się pierniczkowe warsztaty. W czasie, gdy pierniki się piekły, a ich zapach roznosił się po całej pracowni dzieci zaczęły poszukiwania Świętego Mikołaja. Kiedy już Go znalazły  i obudziły wysłuchały opowieści i zagadek Mikołaja i Mikołajowej po czym rozpoczęła się zabawa przy muzyce oraz wspólne kolędowanie. Na zakończenie spotkania każde grzeczne dziecko otrzymało prezent od samego Świętego Mikołaja oraz dyplom uczestnictwa od Elfów. Dziękujemy Wspaniały Święty Mikołaju.

Wycieczka do Pracowni Świętego Mikołaja

Urodziny Muchomorków
 

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. To właśnie w tym dniu człowiek znajduje się w centrum uwagi. Jest  najważniejszy, a inni pragną sprawić im jakąś miłą niespodziankę. W naszym przedszkolu świętujemy urodziny dzieci, tak aby czuły się one  wyjątkowo. Śpiewamy sto lat, składamy życzenia, wręczamy laurki, częstujemy się słodkościami i bawimy się w ulubione zabawy.  

W ramach realizacji projektu edukacyjnego p.t. " Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy" dzieci z grupy Muchomorków zapoznały się z książką H. Łochockiej oraz z  jej bohaterem, czyli Elemelkiem, kolorowały  wróbelka, poznawały budowę ptaków oraz stworzyły  kącik  Elemelka na przedszkolnym parapecie.


„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…
Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu,24 listopada 2022 r., wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej. Przychodząc tego dnia do przedszkola, każdy z nas przyniósł ze sobą piękny kostium, w który przebrał się zaraz po śniadaniu. Sale, które każdego dnia służą nam do zabawy i nauki, w magiczny sposób „zamieniły się” w tajemnicze miejsca pełne świec, papierowych duszków, czarnych kotów, czarownic, serpentyn. Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii. Nie zabrakło lania wosku przez dziurkę od klucza i staraliśmy się z jego kształtu odczytać, co jest nam pisane. Dzięki zabawie w przekłuwanie baloników dowiedzieliśmy się, kim zostaniemy jak będziemy dorośli - okazało się, że będą wśród nas dyrektorzy, nauczyciele, piosenkarze i aktorzy. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia zabraliśmy ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.             

Andrzejki

Przedszkolny rodzinny konkurs plastyczny pt. ,,MÓJ PRZYJACIEL MIŚ'' zorganizowany w ramach Dnia Pluszowego Misia obchodzącego na całym świecie 25 listopada.  


W dniu 21 listopada odwiedzili nasze przedszkole niezwykli goście, przedszkolaki miały bowiem okazję spotkać się z panami policjantami. Głównym celem spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród dzieci. Nasi goście zwrócili uwagę na bezpieczeństwo na drodze, podkreślili konieczność zakładania kamizelek odblaskowych szczególnie w pochmurne jesienne dni. Dzieci wraz z policjantami miały okazję przećwiczyć bezpieczne pozycje w razie ataku nieznanego, groźnego psa, czyli tzw. ,,żółwik''. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły naszym gościom specjalne dyplomy przyjaciół przedszkola oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. 

Spotkanie z policjantami, czyli zanim wejdziesz na pas spójrz w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo.

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków.
Właśnie tego dnia po wielu  latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.
Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe
- Święto Niepodległości.
Kto ty jesteś?
– Polak mały…
W naszym przedszkolu w dniu 10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości.
Z tej okazji wszystkie dzieci  uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.
Dzieci wykonały na tę uroczystość flagi. Tego dnia do przedszkola przyszły ubrane w odświętnych strojach.
Przedszkolaki z grupy ,,Słoneczka" ,,Muchomorki" i „ Zuchy” wystąpiły z programem artystycznym. Podczas występu dzieci śpiewały piosenki .
Tego dnia dzieci  utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.
Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi        w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. Organizacją bajkowego święta zajęły się nauczycielki: Sylwia Wierzbicka -Warchałowska, Ewelina Suszko i Agnieszka Grzywaczewska.
Tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w bajkową krainę. Można było spotkać, m.in. księżniczki, Pszczółkę Maję, Elzę, Śnieżkę oraz wiele innych bajkowych postaci.
Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli nauczyciele i asystenci wystawiając przedstawienie pt. „ Czerwony Kapturek”. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!” 

Dzień Dyni u Muchomorków
 

W ostatnim tygodniu października dzieci poznawały walory warzyw z rodziny dyniowatych. W tym dniu dzięki pomocy rodziców udało się zebrać pokaźną ilość różnych odmian dyń. Przedszkolaki mogły je oglądać, dotykać, wąchać oraz wykorzystywać do wielu zabaw. Było toczenie dyni na czas , ustawianie od najmniejszej do największej, taniec z dynią oraz drążenie dyni i wyciąganie pestek do suszenia. Smakowaliśmy już ususzonych ziaren, a nawet układaliśmy z nich obrazki. Od teraz pomarańczowy to nasz ulubiony kolor.

  W ramach realizowanego w naszym oddziale przedszkolnym międzynarodowego projektu edukacyjnego " Z kulturą mi do twarzy" , wyszliśmy na plac szkolny, celem zaobserwowania cech jesieni, a następnie malowaliśmy farbami za pomocą pędzli i gąbek, atrybuty tej kolorowej pory roku na rozwiniętej foli. Wspomniany projekt ma na celu tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwości estetycznej, w odniesieniu do wielu stref aktywności człowieka: mowy, zachowania,, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru czy plastyki.  

Muchomorki witają jesień!

Dzień Przedszkolaka

Wyjście na przejście

  Muchomorki brały udział w zabawach ruchowych z jabłkiem w roli głównej, słuchały ilustrowanego wiersz  " Entliczek pentliczek", poznały mnogość odmian jabłek oraz ich walory smakowe i zdrowotne. Na koniec przedszkolaki degustowały samodzielnie przyrządzony sok jabłkowy .   

Tego dnia nasze aktywności wypełnione były kolorowymi kropkami. Poznaliśmy genezę tego święta wysłuchując historii dziewczynki, która uświadomiła przedszkolakom, że każdy ma jakiś ukryty Talent. Szukaliśmy kropek ukrytych w sali, układaliśmy tematyczne puzzle, kreowaliśmy własne kropki, robiliśmy tęcze z kolorowych groszków, była wykropkowana praca plastyczna, a na koniec disco w kropki!!

Dzień chłopaka to dziś święto , każdy w przedszkolu o nim pamięta. Dla chłopców proste życzenia: niech Wasza radość się nigdy nie zmienia. Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola. Równie ważnym dniem jest święto chłopców, które obchodzimy 30 września, w tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia i serdecznie uściskały, nie brakowało również słodkiego poczęstunku a zabawę umilił nam sam Marshall.     

Przedszkolaki sprzątają Świat

Początek października upłynął w grupie Muchomorków pod hasłem " Jak utrzymać zdrowie?". Poznawaliśmy sposoby na wzmocnienie odporności, jak pomóc sobie w chorobie - przygotowaliśmy syrop z cebuli, który jak już dzieci wiedzą jest doskonały na kaszel. Stworzyliśmy w sali Aptekę gdzie dzieci mogły wcielać się w rolę aptekarza i pacjenta realizującego receptę, również e-receptę. W ramach podsumowania wiedzy o zdrowiu zaprosiliśmy do przedszkola  panią Pielęgniarkę . Dbamy o zdrowie zażywając ruchu na świeżym powietrzu.