" Wymagajcie od siebie,
choćby inni od was
nie wymagali "

Jan Paweł II

Szkoła Podstawowa
im. św. Jana Pawła II w Okszowie

Słoneczka

Zakończenie roku szkolnego

Wizyta Zespołu Ratownictwa Medycznego w naszym przedszkolu

Wycieczka do Siedliska " Cztery Pory Roku"

13 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę integracyjną do Siedliska w Pławanicach. Dzieci mogły zobaczyć oraz podziwiać piękny ogon pawia,  karmić konie, alpaki, oraz miały przejażdżkę osiołkiem. Nie zabrakło zabaw terenowych oraz pieczenia kiełbasek. Wycieczka była udana, dzieci wróciły bardzo zadowolone. 

Sample Headline

Dzień Rodziny

Dziś święto mamy i taty- piękny czas. Niech zabrzmi radość pośród Was, niech nucą ptaszki pośród drzew, to dla Was mamo i tato jest ten śpiew. Dla Was kwitnie róży kwiat, żyjcie mamo i tato nam sto lat.

19 Maj - Ogólnopolskie święto Pszczoły

Ogólnopolskie Święta Pszczoły - celem tego święta jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Z tej okazji w naszym przedszkolu zostało przeprowadzone spotkanie z pszczelarzem oraz działania które miały wzbudzić świadomość u dzieci o pożyteczności pszczół.

Piknik

Korzystając z pięknej pogody grupa Słoneczka wybrała się na piknik .

Wizyta strażaków

Wizyta strażaków w naszym przedszkolu wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru czy wypadku, dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wielki czerwony wóz strażacki do którego każde dziecko mogło wejść. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie jakim dysponują podczas swojej pracy strażacy. Przedszkolaki wykazały duże zainteresowanie spotkaniem podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków zwłaszcza chłopców postanowiła w przyszłości zostać strażakiem.

Witaj Maj!

Dzień Ziemi

" Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas". Już w przedszkolu dzieci uczą się dbania o planetę. Z okazji Dnia Ziemi  dzieci odśpiewały piosenkę " Ziemia wyspa zielona" a następnie odwiedziły Muzeum Ziemi Chełmskiej - wystawę przyrodniczą.

Wizyta w Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm
Warsztaty- Bajkowa cukiernia

Nasze pierwsze Święta Wielkanocne

Dzień Jabłka

Jabłuszka czerwone, jabłuszka zielone, ogromne i małe, blade i rumiane, zjadać je chcemy bo z nich moc czerpiemy. Jabłka pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek. Wszyscy jabłka chętnie jemy i 28 września Dzień Jabłka świętujemy. Dzieci z okazji Dnia Jabłka  poszerzały wiedzę o jabłku. Poznawały różne gatunki jabłek, rozpoznawały kształt, kolor, smak. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Na zakończenie odśpiewały poznaną  piosenkę " Małe czerwone jabłuszko" oraz przygotowywały jabłka do pieczenia po czym później jadły je z rozkoszą.  

Malujemy pisanki- przygotowania do świąt

Pisanki, pisanki, jajka malowane nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek. Pisanki, pisanki jajka kolorowe na nich malowane bajki pisankowe.

" Słoneczka" witają WIOSNĘ

Poznajemy pierwsze kwiaty wiosny

Tydzień Bajek Polskich

Dzieci z naszej grupy brały udział w projekcie " Tydzień Bajek Polskich". Głównym celem projektu jest promowanie polskich bajek wśród dzieci. Dzieci poznały Reksia, kota Filemona,Bolka i Lolka.

Wycieczka do Chełmskiego Domu Kultury na spektakt " Molowe Przypadki"

Międzynarodowy Dzień Teatru

W dniu 27 marca z okazji Dnia Teatru odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia teatralne. Zajęcia te zapoznały dzieci z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi takimi jaki : scena, aktor, widownia, kurtyna, przedstawienie. Dzieci poznały różne techniki teatralne- pantomima, teatr ruchu, teatr lalkowy. Na zakończenie dzieci obejrzały przedstawienie pt. " Trzy Świnki" oraz wykonały swoje własne kukiełki.

8 Marca  " Dzień Kobiet"

.

Dzień kobiet to wyjątkowy dzień ważny dla wszystkich kobiet tych dużych i tych małych, 8 marca odbyła się uroczystość z tej okazji. Radosna atmosfera panowała już od rana gdy odwiedziła nas Świnka Peppa z którą się pobawiliśmy. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki, następnie chłopcy zaprosili swoje koleżanki do salonu piękności, który został zorganizowany w naszej Sali. Chłopcy ze szczególnym zainteresowaniem starali się, aby ten dzień był wyjątkowy. Uśmiechnięte buzie dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie. Wszystkie kobietki te małe i te duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

DZIEŃ DINOZAURA

Dinozaury to stworzenia, które od zawsze fascynują, szczególnie najmłodszych. Dlatego 18 lutego dzieci z grupy „ Słoneczka” w przedszkolu obchodziły Dzień Dinozaura. Tego dnia sala przedszkolna zmieniła się w niezwykły kącik „ park jurajski”, w którym oglądaliśmy i podziwialiśmy różne dinozaury. Z tej okazji zorganizowaliśmy zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych urokliwych gadów. Przedszkolaki dowiedziały się jak wyglądały, czym się żywiły oraz zorganizowaliśmy wykopaliska szkieletów tych zwierząt. Dzień dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze. Dzieci do domów wracały z opaskami dinozaurów.

DZIEŃ KOTA

 My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma… W tym dniu dzieci z grupy Słoneczka upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół domalowując sobie wąsiki, piękne noski i typowe dla kotów uszka. Dzieci oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Były również wesołe zabawy przy znanych piosenkach. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

TŁUSTY CZWARTEK

Był sobie mały, tłuściutki pączek. Był okrąglutki i nie miał rączek. Z wierzchu miał piękną, chrupiącą skórkę, A w środku dziurkę na konfiturkę. Jak tradycja stara każe W domu, sklepie, biurze, barze, Wszędzie pączek dziś króluje, każdy chętnie go smakuje.

WALENTYNKI

Dziś są walentynki! Dla chłopca i dziewczynki! Wszyscy sobie ślą serduszka, A ja szepnę Ci do uszka: Już o Tobie wiele wiem, Coraz bardziej lubię Cię.

Międzynarodowy Dzień Pizzy w grupie " Słoneczka"

21 grudnia w całym przedszkolu panowała radosna i ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w odświętnych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe wydarzenia. Wszystkie grupy z naszego oddziału przedszkolnego zebrały się przy pięknie nakrytych stołach aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Był barszczyk z uszkami, pierogi, makowiec i inne wyborne smakołyki. Po  posiłku dzieci i pracownicy wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki. Kultywowanie takich tradycji jest   bardzo ważne, ponieważ  najmłodsi utrwalają znajomość zwyczajów świątecznych oraz wzmacniają serdeczne relacje między nimi.

Grupa Słoneczek wspierała Dom Małego Dziecka w Chełmie. Jak co roku 6 grudnia dzieci czekają z niecierpliwością na Świętego Mikołaja. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dzwonków 
Św. Mikołaja . Pomimo braku białego puchu we wczesnych godzinach rannych w asyście swoich pomocników przybył do dzieci św. Mikołaj. Gdy tylko gość wszedł do sali na buziach przedszkolaków pojawiły się uśmiechy. Wcześniej maluchy nauczyły się wielu piosenek, które specjalnie dla niego przygotowały. Mikołaj obdarował je prezentami. Spotkanie z Mikołajem przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza wszystkich tylko raz w roku.


Szóstego grudnia jak dobrze wiecie Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie. Czy każde dziecko prezent dostanie?Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. Ubieranie choinki – to moment, na który z niecierpliwością czekały wszystkie przedszkolaki. „Słoneczka” z zapałem przystąpiły do zawieszania na gałązkach przyniesionych, niektórych własnoręcznie wykonanych ozdób, łańcuchów i kolorowych lampek. Drzewko zostało przystrojone bardzo szybko, wygląda wyjątkowo i przypomina nam, że Święta Bożego Narodzenia zbliżają się tuż, tuż… 

Choinka w naszej sali
„Kiedy gościsz w naszych domach choinko zielona,
wszystko lepsze i piękniejsze staje się dokoła.”


Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym wytrwałym.
Z okazji obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika, nasze przedszkole odwiedził Pan górnik. Nasz wspaniały gość opowiadał dzieciom jak wyglądała jego praca, jakimi narzędziami posługują się górnicy, przybliżył nam etapy wydobywania węgla oraz zaprezentował górniczy strój. Przedszkolaki z pewnością pogłębiły swoją wiedzę na temat kopalni.

Barbórka

Przedszkolny rodzinny konkurs plastyczny pt. ,,MÓJ PRZYJACIEL MIŚ'' zorganizowany w ramach Dnia Pluszowego Misia obchodzącego na całym świecie 25 listopada.  

Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie,
Którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie.
Lecz wiedzą o nim dzieci, i to już nie od dzisiaj
Dziś święto nad świętami – DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 
Duże i małe, kolorowe i brązowe, pluszowe i mięciutkie, niezastąpione w chwilach smutku i radości- Misie odwiedziły nasze przedszkole i wspólnie z najmłodszymi dziećmi obchodziły swoje święto – URODZINY PLUSZOWEGO MISIA.
Misiowo było w każdego grupie. Najmłodsze przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w różnych zabawach, także plastycznych, których bohaterem był MIŚ.
Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości. Zapewne wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.


„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…
Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu,24 listopada 2022 r., wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej. Przychodząc tego dnia do przedszkola, każdy z nas przyniósł ze sobą piękny kostium, w który przebrał się zaraz po śniadaniu. Sale, które każdego dnia służą nam do zabawy i nauki, w magiczny sposób „zamieniły się” w tajemnicze miejsca pełne świec, papierowych duszków, czarnych kotów, czarownic, serpentyn. Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii. Nie zabrakło lania wosku przez dziurkę od klucza i staraliśmy się z jego kształtu odczytać, co jest nam pisane. Dzięki zabawie w przekłuwanie baloników dowiedzieliśmy się, kim zostaniemy jak będziemy dorośli - okazało się, że będą wśród nas dyrektorzy, nauczyciele, piosenkarze i aktorzy. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia zabraliśmy ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.             

Andrzejki


W dniu 21 listopada odwiedzili nasze przedszkole niezwykli goście, przedszkolaki miały bowiem okazję spotkać się z panami policjantami. Głównym celem spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród dzieci. Nasi goście zwrócili uwagę na bezpieczeństwo na drodze, podkreślili konieczność zakładania kamizelek odblaskowych szczególnie w pochmurne jesienne dni. Dzieci wraz z policjantami miały okazję przećwiczyć bezpieczne pozycje w razie ataku nieznanego, groźnego psa, czyli tzw. ,,żółwik''. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły naszym gościom specjalne dyplomy przyjaciół przedszkola oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. 

Spotkanie z policjantami, czyli zanim wejdziesz na pas spójrz w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo.

Dzień Niepodległości

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków.
Właśnie tego dnia po wielu  latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.
Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe
- Święto Niepodległości.
Kto ty jesteś?
– Polak mały…
W naszym przedszkolu w dniu 10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości.
Z tej okazji wszystkie dzieci  uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.
Dzieci wykonały na tę uroczystość flagi. Tego dnia do przedszkola przyszły ubrane w odświętnych strojach.
Przedszkolaki z grupy ,,Słoneczka" ,,Muchomorki" i „ Zuchy” wystąpiły z programem artystycznym. Podczas występu dzieci śpiewały piosenki .
Tego dnia dzieci  utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.
Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi        w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Dzień Jeża


9 listopada w grupie „Słoneczka” odbył się Dzień Jeża. Podczas zajęć mieliśmy okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku. Przedszkolaki aktywnie brały udział w zabawach ruchowych “Jeżyk niesie jabłuszko” oraz “Na dywanie siedzi jeż”. Bawiły się przy piosence “Jeżyk” ilustrując jej treść za pomocą gestu i ruchu ciała. Dzieci doskonaliły koordynację wzrokowo- ruchową układając z pociętych elementów różne jeżyki oraz wykonały pracę plastyczną „ Mój jeż”. 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. Organizacją bajkowego święta zajęły się nauczycielki: Sylwia Wierzbicka -Warchałowska, Ewelina Suszko i Agnieszka Grzywaczewska.
Tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w bajkową krainę. Można było spotkać, m.in. księżniczki, Pszczółkę Maję, Elzę, Śnieżkę oraz wiele innych bajkowych postaci.
Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli nauczyciele i asystenci wystawiając przedstawienie pt. „ Czerwony Kapturek”. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!” 


W dniu 18 października obchodziliśmy Dzień Poczty Polskiej i Dzień Listonosza. Wtedy to, swoje święto mają wszyscy pracownicy poczty, listonosze i doręczyciele, dzięki którym otrzymujemy listy i paczki. Z tej okazji przedszkolaki z grupy „Słoneczka” uczestniczyły w zajęciach podczas, których został im zaprezentowany zawód listonosza oraz jego obowiązki. Dzieci, dowiedziały się jak długą drogę musi przebyć list lub paczka, by w końcu trafić do odpowiedniego odbiorcy. Dzięki zajęciom i zabawie dzieci mogły same wczuć się w rolę listonosza oraz dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tego zawodu. 

Dzień Poczty Polskiej

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dzień chłopaka to dziś święto , każdy w przedszkolu o nim pamięta. Dla chłopców proste życzenia: niech Wasza radość się nigdy nie zmienia. Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola. Równie ważnym dniem jest święto chłopców, które obchodzimy 30 września, w tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia i serdecznie uściskały, nie brakowało również słodkiego poczęstunku a zabawę umilił nam sam Marshall.     

Przedszkolaki sprzątają Świat

PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

  "Z wielkim koszem po lesie idzie jesień po lesie. Co  w tym koszu Pani Jesień nam niesie?" 23 września dzieci z grupy "Słoneczka" świętowały Pierwszy Dzień Jesieni. Kto by pomyślał że przedszkolaków odwiedziła sama Pani Jesień z koszem swoich jesiennych darów... Aby bliżej poznać nową porę roku Pani Jesień się przedstawiła, pokazała dary które ze sobą przyniosła a żeby wszystkie nowe wiadomości dobrze się utrwaliły porozmawiała z dziećmi o cechach charakterystycznych dla jesieni i o zmianach, które następują w przyrodzie.  

Dzień Przedszkolaka

" Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 września zbliża się, od najmłodszego aż po starszaka wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka" 20 września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Tego dnia w naszym przedszkolu czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie.  

Międzynarodowy Dzień Kropki

" Kropka z kropką się spotkały i tak sobie narzekały, że swe życie wciąż marnują mali nic ich nie szanują- ciągle tylko nas stawiają, zdanie nami zakańczają". Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest na całym świecie 15 września. Jest to święto, które ma na celu pobudzenie kreatywności i pomysłowości dzieci, zachęcenie do tworzenia i działania. Dzień kropki to dzień zabawy i odwagi. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności. 

Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest na całym świecie 15 września. Jest to święto, które ma celu pobudzenie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.